Kto wydał Jezusa? Krzyżówka dla dzieci uczy, że wcale nie Judasz

Kto wydał Jezusa?
Kto wydał Jezusa?
Zadanie dla dzieci w modlitewniku zszokowało rodziców

Kto wydał Jezusa? Odpowiedź wydaje się prosta - to Judasz. Ale uczniowie podstawówki z krzyżówki w podręczniku do katechezy dowiadują się czegoś innego. Episkopat zapowiada zmianę, ale echa hasła nie milkną. Materiał magazynu "Polska i świat'.

Część zadań z religii, jak przystało na podręcznik do katechezy dla uczniów trzeciej klasy, opracowana jest w formie zabawy, np. krzyżówek. Z jednym z haseł córka Joanny Szulc miała problem. Poprosiła więc mamę o pomoc.

- Tu jest pytanie: kto wydał Jezusa? Ja mówię: Jezusa Judasz wydał - relacjonuje pani Joanna. Ale Judasz nie pasował.

- I powoli nam wychodzi, że to musi być na "ż". I że też określona liczba liter, w związku z czym próbujemy różnych opcji i wychodzi nam, że Żydzi wydali Jezusa - dodaje.

W historii kościoła stereotyp ten uzasadniał pogromy Żydów. Jest fundamentem antysemityzmu.

- To jest expressis verbis powiedziane w dokumentach soborowych w deklaracji "Nostra aetate", że nie można uogólniać winy na wszystkich Żydów. Ani na wówczas żyjących, ani tym bardziej dzisiejszych - mówi Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego".

- To jest dziecko ośmioletnie, które zostaje po rozwiązaniu krzyżówki, że Żydzi to ci, którzy wydali Jezusa. A dzieci w tym wieku mają bardzo rozbudowane poczucie sprawiedliwości i niesprawiedliwości. One bardzo emocjonalnie pochodzą do świata - dodaje pani Joanna.

Antysemityzm?

Według profesora Tadeusza Bartosia, byłego duchownego, to odprysk w powszechnej w polskim Kościele nieoficjalnej próby obchodzenia ustaleń z soboru z lat 60.

- Język antysemicki u duchownych jest oczywisty i popularny, stąd nie dziwi mnie tego typu, płynące z ignorancji, rozwiązanie krzyżówki - mówi.

To jednak episkopat poprzez swoje biuro planowania katechezy, a nie poszczególne parafie, ma wpływ na treść podręczników dla dzieci.

Jak mówi szef biura ks. prof Piotr Tomasik "wpływ jest przez proces recenzowania, ale odpowiedzialność biorą recenzenci".

"Będzie zmiana"

Recenzenci tego podręcznika byli nieosiągalni dla reportera programu "Polska i świat". Z kolei biuro planowania w komunikacie napisało, że "w następnym wydaniu będzie zmiana, a wydawnictwo pośle do katechetów erratę".

- Bardzo fajnie, to jest taka reakcja prasowa, ale prosi się o jakieś głębsze przejrzenie podstaw teologicznych, całości tych podręczników - komentuje pani Joanna.

- To powinno być jasne dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy piszą podręczniki do katechezy w tym wczesnoszkolnym okresie - dodaje.

Autor: mw/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości