Kto weźmie Warszawę? Debata kandydatów na prezydenta

TVN24

Aktualizacja:

Jakie mają pomysły na Warszawę? W czym są lepsi od rywali? Kiedy otworzą kolejną linię metra i co myślą o buspasach? O to i wiele innych rzeczy zapytamy w czwartek 18 listopada trójkę głównych kandydatów na prezydenta stolicy: Hannę Gronkiewicz-Waltz, Wojciecha Olejniczaka i Czesława Bieleckiego. Transmisja od godziny 19.25 w TVN24, TVN Warszawa oraz na portalu tvn24.pl.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Wojciech Olejniczak i Czesław Bielecki potwierdzili udział w debacie. Stawka w tych wyborach jest wysoka, bo zwycięstwo w stolicy to nie tylko prestiż i dysponowanie budżetem największego miasta kraju, ale symbolicznie świadczy też o sile partii, której kandydat przekonał do siebie warszawiaków.

Co obiecują?

Hanna Gronkiewicz-Waltz ubiega się o reelekcję ponownie z ramienia PO. Jest wiceprzewodniczącą Platformy; wcześniej była m.in. prezesem NBP, wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Obiecuje rozbudowę infrastruktury przedszkolno-szkolnej w stolicy, inwestowanie w rewitalizację centrów dzielnic oraz "zbliżanie miasta do Wisły".

Jej najpoważniejszym kontrkandydatem jest startujący z poparciem PiS Czesław Bielecki, który zapowiada m.in. modernizację węzłów komunikacyjnych, likwidowanie "przewężeń" oraz budowę parkingów podziemnych pod pl. Teatralnym czy pl. Piłsudskiego. Chce zlikwidować w ten sposób korki w stolicy. Jeśli wygra wybory, planuje także uporządkować własność w Warszawie; sprzedać lokale komunalne, usługowe. Bielecki obecnie pracuje jako architekt, wcześniej był m.in. działaczem opozycji demokratycznej, doradcą prezydenta Lecha Wałęsy, doradcą rządu Jana Olszewskiego.

Kandydat SLD Wojciech Olejniczak obiecuje, że jeśli wygra wybory na prezydenta stolicy, to będzie działał na rzecz zwiększenia liczby przedszkoli i żłobków. Chce stworzyć nowoczesną komunikację, służbę zdrowia na europejskim poziomie, zbudować parkingi podziemne w centrum miasta, m.in. w okolicy Pałacu Kultury i Nauki, ul. Emilii Plater. Według niego, aby rozwiązać problem zbyt małej liczby mieszkań komunalnych, miasto powinno przekazywać na cele mieszkaniowe niezagospodarowane działki, które są w jego posiadaniu. Olejniczak, który w ubiegłym roku uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego, w przeszłości był m.in. przewodniczącym SLD, wicemarszałkiem Sejmu oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządach Leszka Millera i Marka Belki.

Więcej o wyborach samorządowych w specjalnym raporcie

Źródło: tvn24