Polska

"Kto nas atakuje, nie wygra". Kaczyński dla europejskiej prasy

Polska

Kontrrewolucji nie będzie
tvn24Kaczyński i Orban mają podobne, krytyczne spojrzenie na UE

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w niedzielnym wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" i kilku europejskich gazet, że Unia Europejska stosuje "brutalny język" wobec Polski. "Kto nas atakuje, nie wygra. Polska pozostanie Polską" - podkreślił. Prezes PiS mówił też o kryzysie migracyjnym, katastrofie smoleńskiej i Lechu Wałęsie.

Wywiad przeprowadzono dla grupy współpracujących ze sobą dzienników, wśród nich "Die Welt", "El Pais", "Le Figaro", "Le Soir", "Tages-Anzeiger".

"Narodowy kapitał' i "umocnienie patriotyzmu"

Odnosząc się do węgierskiego referendum w sprawie kwot migrantów na Węgrzech, uznanego za nieważne z powodu niskiej frekwencji, prezes PiS powiedział, że "nie sądzi, by (premier Viktor) Orban przegrał".

"Frekwencja 50 procent byłaby lepsza. Nasza partia jest absolutnie przeciwko wszelkiemu antysemityzmowi i rasizmowi, ale kto przybywa do jakiegoś kraju, musi respektować reguły, a państwo przyjmujące ma prawo tego wymagać" - mówił Kaczyński.

Następnie oświadczył: "Niektóre kraje europejskie, zapominając o tych regułach, wywołały konflikty. Inny problem: agresywność muzułmańskich migrantów, zwłaszcza wobec kobiet".

Pytany o to, jak odpowie na to, że Unia zarzuca Polsce brak solidarności, prezes PiS oznajmił: "Czujemy presję, ale się nie ugniemy. Kwestia ta to decyzje podjęte przez Angelę Merkel. Może za zaproszeniem wszystkich migrantów, by przyjechali do Europy, bez konsultacji z europejskimi partnerami, stało przekonanie o korzyściach dla niemieckiej gospodarki" - ocenił. (...) "To fałszywa idea" - dodał.

"A może chcieli wypchnąć Londyn z UE wzmacniając 'Nie' z powodu strachu przed migrantami. Ale Wielka Brytania to za trudny orzech do zgryzienia dla Niemców. UE i Niemcy zapominają łatwo, że ponad milion Ukraińców to uchodźcy przyjęci w Polsce" - zaznaczył Kaczyński podkreślając, że Polska nie zgodzi się na obowiązkowe kwoty uchodźców.

Prezes Kaczyński pytany o to, co oznacza "kontrrewolucja" w Europie, o której mówi razem z premierem Węgier Viktorem Orbanem, odparł, że to "program dobrze przygotowanych zmian". Jako priorytet wymienił "umocnienie narodowego kapitału", wzmocnienie siły nabywczej pieniądza, ograniczenie strachu przed biedą, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych.

"Nie jesteśmy zwolennikami interwencjonizmu państwowego, ale część gospodarki powinna zostać w rękach państwa. Chcemy więcej polskiego kapitału w gospodarce i bankach, już podjęliśmy kroki" - stwierdził prezes PiS. Zapewnił: "Jesteśmy szczęśliwi z zagranicznych inwestycji, ale chcemy przeniesienia gospodarki i finansów w polskie ręce".

Jako kolejny priorytet wskazał "umocnienie patriotyzmu i tożsamości narodowej", którym w jego ocenie "wyzwanie rzucał" poprzedni rząd.

"Poprawność ogranicza wolność słowa, religii, debaty, decyzji. Jesteśmy świadkami likwidacji demokracji ze strony grup nacisku. Sprzeciwiamy się temu, w Polsce i w Europie" - stwierdził prezes PiS dodając, że dlatego z Orbanem mówił o "kontrrewolucji".

Wyeliminować "wszelką samowolę"

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że w Europie należy powrócić do koncepcji państwa narodowego jako "jedynej instytucji zdolnej zagwarantować demokrację i wolność, wielką różnorodność i żywotność kultur".

Przypomniał, że Polska zaproponowała zmianę traktatów europejskich, by umocnić państwa narodowe i wyeliminować "wszelką samowolę".

Następnie stwierdził: "Gorzka niespodzianka ze strony UE, uprzejmość wobec Ankary, brutalny język wobec Warszawy".

Odnosząc się do słów krytyki europejskich liderów pod adresem rządów PiS, Kaczyński oświadczył: "Nie chcą, żebyśmy rządzili. Jesteśmy niewygodni, 'not correct', a Polska jest wielkim krajem. Powiedziano mi, że Węgry są małe, mogą otrzymać pewne ustępstwa, ale nie Polska. A jednak jesteśmy członkiem UE i NATO, gospodarka rośnie".

Jarosław Kaczyński wyraził też opinię, że albo Unia zostanie szybko zreformowana, albo "upadnie". "Albo reformy przy słuchaniu każdego państwa członkowskiego, albo rozpad" - ostrzegł prezes PiS.

Wałęsa "skompromitowany"

Na pytanie o katastrofę smoleńską, odparł, że oczekuje na rezultaty dochodzenia, i że dotąd nie ma wyczerpujących wyjaśnień, co się wydarzyło 10 kwietnia.

"Ambasada polska w Moskwie poprosiła wtedy o nowe działania w ramach śledztwa. Ówczesny minister spraw zagranicznych Sikorski i prawdopodobnie też ówczesny premier Tusk zablokowali prośbę do Moskwy. Zbyt dużo nieprawidłowych zachowań" - dodał.

Komentując krytykę ze strony byłego prezydenta Lecha Wałęsy, Kaczyński powiedział do dziennikarzy: "Po pierwsze nie traktujcie Wałęsy serio. To ofiara nowoczesnych czasów. Pełnił rolę lidera w Solidarności, ale było to możliwe w ówczesnym specyficznym kontekście".

"Poza tym: wielki deficyt intelektualny, wady charakteru, straszna przeszłość przeważyły nad zdolnością polityczną. Kilka razy się zdyskredytował" - podkreślił Kaczyński.

Mówiąc o siłach opozycji, w tym także o KOD, prezes PiS ocenił, że "niekiedy reprezentują grupy, które przy pomocy różnych nadużyć skorzystały z przejścia z komunizmu do demokracji".

Autor: adso/ja / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości