Księgi kondolencyjne w wielu miastach. Flagi opuszczone do połowy

Polska

Tadeusz Mazowiecki na nagraniach archiwalnychtvn24
wideo 2/35

W związku ze śmiercią Tadeusza Mazowieckiego w miastach całej Polski wykładane są księgi kondolencyjne. Do połowy masztu opuszczono flagi przy siedzibach wielu władz lokalnych.

W Warszawie do połowy masztu opuszczono flagę na gmachu urzędu miasta przy pl. Bankowym. Księga kondolencyjna będzie wyłożona w ratuszu (wejście C) od wtorku. Wpisu będzie można dokonać w godz. 10-17 do 31 października. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po śmierci pierwszego premiera III RP napisała: "Z ogromnym żalem przyjęłam wiadomość o śmierci śp. Tadeusza Mazowieckiego. Wielkiego Polaka, wybitnego polityka, szlachetnego i dobrego człowieka, honorowego obywatela m. st. Warszawy. Rodzinie i bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia". Stołeczni radni nadali w 2009 r. Mazowieckiemu tytuł honorowego obywatela Warszawy.

Flagi do połowy masztu

We Wrocławiu flagi przed ratuszem opuszczono do połowy masztu, a do godz. 20 w Starym Ratuszu jest wyłożona księga kondolencyjna. Także w Gdańsku, którego honorowym obywatelem był Mazowiecki, do połowy masztu opuszczono flagi na budynku Rady Miasta. W południe w Nowym Ratuszu wyłożono księgę kondolencyjną dla mieszkańców. Księga kondolencyjna będzie wyłożona również w poznańskim magistracie. Rzecznik prasowy prezydenta Poznania Paweł Marciniak podał, że w internecie uruchomiona zostanie również cyfrowa księga kondolencyjna. Flagi przy urzędzie zostały opuszczone do połowy masztu i przyozdobione żałobnym kirem. Księga kondolencyjna została też wyłożona w holu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Podobnie będzie w Białymstoku, gdzie we wtorek od godz. 10 księga kondolencyjna będzie wyłożona w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Również we wtorek od godzin porannych w ratuszu w Opolu wystawiona zostanie księga kondolencyjna. W poniedziałek w południe w Lublinie z balkonu ratusza odegrano hejnał, następnie flagi zostały opuszczone do połowy masztu. Na znak żałoby po pierwszym niekomunistycznym premierze w Krakowie wszystkie flagi na budynkach urzędu miasta zostaną przepasane kirem.

Minuta ciszy

Z kolei obradujący w poniedziałek sejmik woj. warmińsko-mazurskiego uczcił Mazowieckiego minutą ciszy. Przed rozpoczęciem sesji przewodniczący sejmiku Julian Osiecki przypomniał radnym zasługi Mazowieckiego. Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek nad ranem, w wieku 86 lat. Był pierwszym niekomunistycznym premierem po II wojnie światowej, opozycjonistą w PRL.

Tadeusz Mazowiecki na nagraniach archiwalnychtvn24
wideo 2/35

Autor: js//bgr / Źródło: PAP

Raporty: