Każdy może oddać hołd prezydentowi Gdańska

TVN24

Aktualizacja:
Powstała elektroniczna księga kondolencyjna ku czci prezydenta Gdańskatvn24
wideo 2/55

Miasto Gdańsk uruchomiło elektroniczną księgę kondolencyjną dla upamiętnienia zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Można się do niej wpisywać do poniedziałku 21 stycznia. Księgi kondolencyjne zostały wyłożone również w ambasadach Polski za granicą oraz w wielu miastach Polski między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Mławie, Gorzowie Wielkopolski, Kaliszu, Kielcach, czy Zielonej Górze.

Setki mieszkańców Gdańska i nie tylko wpisują się do ksiąg kondolencyjnych poświęconych zmarłemu prezydentowi. Mieszkańcy Gdańska mogą to zrobić w Urzędzie Miejski w Gdańsku i Europejskim Centrum Solidarności.

W Urzędzie Miejskim w Gdańsku wyłożono już cztery księgi kondolencyjne.

Księga kondolencyjna internetowa

Dla tych, którzy osobiście nie mogą się pojawić w tych miejscach, miasto uruchomiło elektroniczną księgę kondolencyjną. Można się do niej wpisywać do poniedziałku 21 stycznia.

Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformował, że wpisów można dokonywać na stronie www.gdansk.pl/ksiega-kondolencyjna.

- Wszystkie wpisy zostaną zarchiwizowane na równi z wpisami w księgach tradycyjnych, które wyłożone są w Urzędzie Miejskim w Gdańsku do piątku, w godzinach 8.00-20.00 oraz w Europejskim Centrum Solidarności do niedzieli, w godzinach 10.00-18.00 - wyjaśnił.

Księga kondolencyjna w Krakowie

Od piątkowego poranka mieszkańcy Krakowa mogą również wpisywać się do księgi kondolencyjnej, która wyłożona została w urzędzie miasta. Na budynkach urzędu zawisły również flagi miejskie z kirem.

Do księgi kondolencyjnej jako pierwszy wpisał się prezydent miasta Jacek Majchrowski. Następnie mogą dokonać tego wszyscy, pragnący pożegnać Adamowicza.

Tego samego dnia po południu, na wieży ratuszowej zawiśnie flaga z napisem "Kraków myślami z Gdańskiem".

Z kolei w sobotę, w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska, to samo hasło zostanie wyświetlone na budynku Tauron Arena Kraków (tam napis wyrażający solidarność z Gdańskiem wyświetlano już w poniedziałek), a także w autobusach i tramwajach.

Sobota będzie również dniem, w którym w barwach Gdańska rozbłysną Centrum Kongresowe ICE Kraków, Pawilon Wyspiańskiego, wieża ratuszowa i estakada tramwajowa Wielicka-Lipska. Autobusy i tramwaje wyjadą na ulice Krakowa z flagami państwowymi z kirem. Natomiast z Wieży Mariackiej po hejnale zabrzmi utwór "The Sound of Silence".

Księga kondolencyjna od piątku w urzędzie miejskim w Krakowietvn24

Księgi w wielu miastach Polski

Księgi kondolencyjne zostały wyłożone również w wielu innych urzędach miasta między innymi we Wrocławiu, Mławie, Gorzowie Wielkopolski, Kaliszu, Kielcach, czy Zielonej Górze.

Do czwartku do godziny 18 można było wpisywać się również do księgi kondolencyjnej w siedzibie stołecznego urzędu przy placu Bankowym w Warszawie.

"Żegnam Pawła Adamowicza. Samorząd był jego powołaniem, a Gdańsk jego pasją. Innego prezydenta Gdańska nie pamiętam - zawsze uśmiechnięty, uczynny i blisko ludzi. Będzie nam go brakować" - napisał Rafał Trzaskowski, który pierwszy wpisał się do księgi.

W ambasadach księgi kondolencyjne po śmierci Pawła Adamowicza

Księgi kondolencyjne wyłożono także w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

W ambasadzie RP w Berlinie do księgi wpisał się w czwartek prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Jeszcze w poniedziałek wysłał on list kondolencyjny do wdowy po zmarłym przypominając, że "w swym rodzinnym mieście Gdańsku Paweł Adamowicz był aktywnym uczestnikiem pokojowego ruchu protestu, który doprowadził do końca komunizmu w Polsce i utorował drogę do obalenia muru berlińskiego".

Do księgi wyłożonej w Berlinie będzie się można wpisywać w piątek w godzinach od 10 do 15.

W polskiej ambasadzie w Waszyngtonie można wpisywać się do księgi kondolencyjnej w piątek w godzinach 9.30 do 17.30 czasu lokalnego.

Ambasada RP w Londynie poinformowała o udostępnieniu od czwartku księgi kondolencyjnej, do której będzie można się wpisywać także w piątek w godzinach od 9 do 11 i od 15.30 do 17.30 oraz w sobotę od południa do godziny 18.

W ambasadzie RP w Bratysławie księga kondolencyjna będzie wyłożona w piątek w godzinach od 12.30 do 15. i w poniedziałek w godzinach od 12.30 do 15.30., a w polskiej ambasadzie w Budapeszcie w piątek w godzinach od 10. do 15.

Ambasada RP w Zagrzebiu poinformowała na swej stronie internetowej, że osoby pragnące oddać hołd Pawłowi Adamowiczowi będą mogły się wpisać do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w poniedziałek i we wtorek w godzinach od 10. do 17.

Autor: kb//mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: