Polska

Jurek ma 5 lat, pokonał guza mózgu. "Ta historia jest na pewno niezwykła"

Polska

5-letni Jureczek pokonał guza mózgu
tvn24Jurek pokonał guza mózgu. Ma już pięć lat

- Tych momentów, w których Jurek mógł odejść, jest tyle, że same jego życie jest już cudem - mówiła w piątek Maria Halska, mama 5-letniego chłopca. Dziennikarka TVN24 Brygida Grysiak historię choroby chłopca i życie po niej z jego perspektywy opisała w książce "Kochają mnie do szaleństwa" .

Jestem Jurek, mam pięć lat i naprawdę dużą głowę – to taki trochę mój znak rozpoznawczy. Głowa jest duża nie tylko dlatego, że jestem bardzo mądrym chłopcem – tak mówią Mama z Tatą – ale też dlatego, że jak byłem naprawdę malutki, to zamieszkał w niej wielki guz. fragment książki "Kochają mnie do szaleństwa"

- Ta historia jest na pewno niezwykła, ponieważ takie przypadki, że najpierw jest ogromny nowotwór, potem jest hospicjum, a potem się z tego hospicjum wychodzi, zdarzają się bardzo rzadko - mówił w piątek po spotkaniu dotyczącym książki Kacper Halski, tata małego Jurka.

Jurek ma już pięć lat

U pięcioletniego chłopca tuż po urodzeniu zdiagnozowano guza mózgu. Był wielkości pomarańczy. Lekarze wątpili, by Jurek przeżył samą operację, ale ta się powiodła. Wraz z guzem wycięli mu większość mózgu i sądzili, że nawet jeżeli przeżyje, nie będzie się normalnie rozwijał.

Rehabilitacja dziecka mającego głowę dorosłego była niezwykle trudna, ale rodzice Jurka walczyli o to, by mógł dorastać normalnie.

Brygida Grysiak mówiła po promocji książki "Kochają mnie do szaleństwa", że o Jurku dowiedziała się z krótkiej wiadomości od znajomych, którzy prosili o modlitwę za dziecko. Przyznała, że gdy dowiedziała się, że trafiło potem do hospicjum, nie chciała wiedzieć, jaki los spotka Jurka, bo nie wierzyła w to, że będzie żył.

- To moja osobista porażka, to, że byłam niedowiarkiem - powiedziała. Gdy zobaczyła go któregoś lata bawiącego się z innymi dziećmi, u znajomych, poznała bliżej historię chłopca i jego rodziny.

Napisała książkę, w której to Jurek jest narratorem i opowiada o swoim życiu. - Miałam takie poczucie, że jeśli Jurek o tym opowie, to może otworzy więcej serc. (...) Myślę, że nigdy nie napisałam niczego równie trudnego - powiedziała Grysiak.

Książka "Kochają mnie do szaleństwa" wydana przez krakowski Znak jest już dostępna w księgarniach.

Autor: adso\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości