TVN24 | Polska

Zmarł ksiądz Eugeniusz Makulski. Był odsunięty od działalności duszpasterskiej

TVN24 | Polska

Autor:
kb/adso
Źródło:
PAP
Licheń: Przed bazylikę wrócił pomnik. Już bez księdza Eugeniusza Makulskiego
Licheń: Przed bazylikę wrócił pomnik. Już bez księdza Eugeniusza MakulskiegoTVN 24 Poznań
wideo 2/3
TVN 24 PoznańLicheń: Przed bazylikę wrócił pomnik. Już bez księdza Eugeniusza M.

W czwartek zmarł były kustosz sanktuarium w Licheniu ksiądz Eugeniusz Makulski - poinformował rzecznik Zgromadzenia Księży Marianów ksiądz Piotr Kieniewicz. Historia księdza Makulskiego została przedstawiona w filmie "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. Był on odsunięty od pełnienia działalności duszpasterskiej.

O śmierci ks. Eugeniusza Makulskiego pierwsza poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna. Duchowny miał 92 lata.

Makulski urodził się 9 lutego 1928 r. w Kotarszynie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. W wieku 20 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. W 1966 r. został skierowany przez przełożonych zakonnych do parafii Licheń, aby przygotować koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

Jako kustosz sanktuarium był inicjatorem powstania bazyliki w Licheniu, będącej jedną z największych świątyń na świecie. Budowa została sfinansowana z datków wiernych. Makulski pełnił funkcję kustosza sanktuarium przez 38 lat - do 2004 roku.

Historia księdza w filmie "Tylko nie mów nikomu"

W maju ubiegłego roku w filmie braci Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W produkcji pojawiła się również historia byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po emisji filmu Zgromadzenie Księży Marianów wydało oświadczenie dotyczące kapłana.

"Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej" – informowało wówczas Zgromadzenie. "Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy" – napisano w oświadczeniu.

Usunięty pomnik

Sprzed bazyliki w Licheniu Starym w czerwcu 2019 r. usunięty został pomnik Jana Pawła II, na którym znajdowała się też postać ks. Eugeniusza Makulskiego. Monument przedstawiał papieża, który z rąk klęczącego kustosza sanktuarium otrzymuje makietę świątyni. Pomnik wrócił na miejsce miesiąc później w zmodyfikowanej wersji - bez ks. Makulskiego.

Licheń: Przed bazylikę wrócił pomnik. Już bez księdza Eugeniusza Makulskiego
Licheń: Przed bazylikę wrócił pomnik. Już bez księdza Eugeniusza M.12.07. | Przed bazylikę w Licheniu wrócił pomnik zasłonięty, a następnie zdemontowany po emisji filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele. Na "nowym" monumencie nie ma już księdza Eugeniusza M., który miał wykorzystywać seksualnie ministranta.TVN 24 Poznań

Obecnie na stronie internetowej sanktuarium w Licheniu nazwisko ks. Makulskiego nie pojawia się ani w sekcji o historii sanktuarium i budowy bazyliki, ani w zakładce dotyczącej historii zgromadzenia.

Autor:kb/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości