Polska

Ks. Gil poszukiwany. Jest komunikat na stronie Interpolu

Polska

InterpolKsiądz Gil poszukiwany jest przez Interpol

Na stronie Interpolu pojawił się komunikat ws. ks. Wojciecha Gila. Duchowny jest poszukiwany przez władze Dominikany w związku z podejrzeniami o pedofilię.

Gil miał się dopuścić czynów pedofilskich wobec trójki dzieci na Dominikanie. Kraj w czwartek zwrócił się o pomoc w jego zatrzymaniu do Interpolu.

Interpol w poniedziałek na swojej stronie przedstawił informacje dotyczące poszukiwanego: Gil Wojciech Waldemar, urodzony 19 kwietnia 1977 roku, w Krakowie w Polsce. Wygląd fizyczny: włosy czarne, oczy niebieskie. Zarzuty jakie na nim ciążą to molestowanie seksualne. Interpol prosi o kontakt wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje nt. ks. Gila.

Jak tłumaczył w piątek rzecznik KGP Mariusz Sokołowski, polska policja ma jedynie podstawę do tego, by ustalić miejsce pobytu ks. Gila. - W przypadku ustalenia miejsca pobytu tej osoby, jeśli byłaby na terytorium naszego kraju, taką informację przekażemy do Interpolu, a stamtąd trafi ona na Dominikanę - wyjaśnił. Sokołowski dodał, że w takiej sytuacji władze Dominikany mogłyby wystąpić z wnioskiem o zatrzymanie, który trafiłby do polskiej prokuratury.

Niewykluczone, że duchownego będą chcieli zatrzymać polscy śledczy, którzy w piątek wszczęli śledztwo w sprawie ks. Gila i innego polskiego duchownego oskarżanego o pedofilię na Dominikanie - abp. Józefa Wesołowskiego. Polska prokuratura opiera się na informacjach z dominikańskiej prokuratury o tamtejszym śledztwie.

Duchowni podejrzani

Ksiądz Gil - na co dzień pracujący na Dominikanie - był w Polsce na wakacjach, gdy pod koniec maja pojawiły się wobec niego podejrzenia. Nie wrócił już na karaibską wyspę, gdzie prowadził parafię w górskiej miejscowości Juncalito.

Media na Dominikanie podały, że w kościelnym komputerze księdza Wojciecha Gila znaleziono pornografię. Nieoficjalnie mówi się o 87 tysiącach zdjęć i filmów, prawdopodobnie z udziałem nieletnich. Liczby tej nie potwierdziła prokuratura. Przyznała jednak, że takie materiały znaleziono.

Są też zeznania chłopców, mówiących o molestowaniu przez księdza.

W rozmowach telefonicznych z miejscowymi dziennikarzami sam ks. Gil zaprzeczał wszystkim oskarżeniom.

Miejsce pobytu księdza jest nieznane

Nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa ks. Gil. Rzecznik prasowy zgromadzenia michalitów ks. Tadeusz Musz poinformował w piątek, że od 28 maja zgromadzenie nie ma wiedzy o miejscu jego przebywania. Dodał, że nie przebywa on w żadnej placówce zgromadzenia ani w Polsce, ani za granicą.

Przełożony zawiesił go we wszystkich czynnościach kapłańskich, powiadomił o tym biskupa miejscowego na Dominikanie, a także delegata zgromadzenia na Dominikanie, nakazał też ks. Gilowi natychmiastowy powrót na Dominikanę.

Skandal na Dominikanie

Władze Dominikany badają również sprawę innego polskiego duchownego - byłego już nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, którego w sierpniu odwołał papież w związku z podejrzeniami o pedofilię. 12 września rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi, zapewnił, że Stolica Apostolska zamierza ściśle współpracować z Dominikaną w sprawie arcybiskupa Wesołowskiego.

Autor: nsz//bgr / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Interpol

Raporty:
Pozostałe wiadomości