TVN24 | Polska

Szczerski: Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się sytuacją na wschodniej granicy UE z Białorusią

TVN24 | Polska

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Migranci biegnący wzdłuż zasieków na polsko-białoruskiej granicy. Wideo Straży Granicznej
Migranci biegnący wzdłuż zasieków na polsko-białoruskiej granicy. Wideo Straży GranicznejTwitter/@Straz_Graniczna
wideo 2/4
Twitter/@Straz_GranicznaMigranci biegnący wzdłuż zasieków na polsko-białoruskiej granicy. Wideo Straży Granicznej

Polski ambasador przy ONZ Krzysztof Szczerski poinformował w środę, że podczas czwartkowego posiedzenia Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kryzysową sytuacją na wschodniej granicy Unii Europejskiej z Białorusią. Informację o tym, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej będzie przedmiotem rozmów podczas pilnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ podała wcześniej Agencja AFP.

"Podczas jutrzejszego posiedzenia Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kryzysową sytuacją na wschodniej granicy UE z Białorusią. Cieszę się, że nasze zabiegi dyplomatyczne przyniosły oczekiwany skutek" - napisał na Twitterze polski ambasador przy ONZ Krzysztof Szczerski.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Informację o tym, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej będzie przedmiotem rozmów podczas pilnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w czwartek, podała wcześniej w środę Agencja AFP. Według agencji temat ten ma zostać poruszony podczas popołudniowej sesji na wniosek państw UE.

Sytuacja na granicy z Białorusią

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Unia Europejska i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

W poniedziałek duża grupa migrantów przeszła po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował tego dnia, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Obecnie migranci stworzyli obozowisko w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

Straż Graniczna podała w środę, że minionej doby w trzech miejscach w województwie podlaskim prowadzone były akcje w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy z Białorusi przez duże grupy cudzoziemców.

Chodzi o zdarzenia z okolic Krynek, Białowieży i Dubicz Cerkiewnych. Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz podała, że wszystkie próby zostały udaremnione, "wszystkie te osoby zostały z powrotem przekierowane, doprowadzone na Białoruś".

Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości