Polska

Szczerski: oczekujemy dobrych rozmów o wspólnych polsko-ukraińskich tematach

Polska


Oczekujemy, że te sprawy, które są ważne w relacjach polsko-ukraińskich, będą ważną częścią agendy politycznej nowego rządu (w Kijowie) - oświadczył szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski. Partia ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odniosła decydujące zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po raz pierwszy w historii tego kraju może utworzyć jednopartyjną większość parlamentarną.

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, przyznał, że wynik ten jest spodziewany, biorąc pod uwagę przedwyborcze sondaże.

- Jest to polityczny sukces prezydenta Zełenskiego, który potrafił zbudować w krótkim czasie nie tylko swoje osobiste poparcie, ale także stworzyć formację polityczną, która pewnie przejmie samodzielne rządy na Ukrainie - mówił Szczerski.

Szansa i odpowiedzialność

Prezydencki minister ocenił, że samodzielne rządy to nie tylko szansa na pełną realizację programu politycznego, ale także odpowiedzialność. - Środowisko polityczne prezydenta Zełenskiego to środowisko nowe, które wzięło na siebie odpowiedzialność za przyszłe losy Ukrainy - dodał.

Szczerski wskazywał, że nie są w tej chwili znane wszystkie elementy programu nowego rządu, jak i jego członkowie. - Będziemy więc oczekiwać na uformowanie nowego gabinetu i na informacje, jakie będą jego polityczne priorytety - podkreślił.

- Oczekujemy, tak jak mówił prezydent Andrzej Duda po pierwszym spotkaniu z prezydentem Zełenskim, że te sprawy, które są ważne w relacjach polsko-ukraińskich będą ważną częścią agendy politycznej nowego rządu, spójnego politycznie z prezydentem Ukrainy - oświadczył Szczerski. I dodał. - Jesteśmy gotowi do współpracy, ale oczekujemy też dobrych rozmów z nowymi władzami Ukrainy, na temat wspólnych polsko-ukraińskich tematów.

Spodziewana wizyta Zełenskiego

Szczerski przekazał, że 1 września w Warszawie, na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, spodziewana jest wizyta prezydenta Zełenskiego.

- Jest taka wola, nie wykluczam także, że 2 września zrealizujemy pierwszą oficjalną wizytę prezydenta Ukrainy w Polsce. Mam nadzieję, że wtedy będziemy mogli rozmawiać nie tylko o polityce prezydenta Zełenskiego, ale i nowego rządu Ukrainy - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

W poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Ukrainy podliczyła ponad 59 procent głosów, oddanych w niedzielnych wyborach. Do Rady Najwyższej wejdzie pięć ugrupowań. Po przeliczeniu protokołów, które CKW otrzymała w formie elektronicznej, pierwsze miejsce w głosowaniu na listy partyjne utrzymuje prezydencka partia Sługa Narodu, którą poparło 42,5 procent wyborców.

Prorosyjska Opozycyjna Platforma–Za Życie zdobyła 12,9 procent głosów, Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko – niewiele ponad 8 procent, Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki – 8,5 procent oraz Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka – 6,3 procent. Inne partie, które startowały w wyborach, nie pokonały obowiązującego na Ukrainie 5-procentowego progu wyborczego.

Wybory parlamentarne na UkrainiePAP

Autor: tas / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości