Senat wybrał dwóch członków nowej KRS

TVN24 | Polska

Autor:
PAP,
TVN24
Źródło:
akw/tr
Grodzki: nowi członkowie KRS będą mieli dostęp do list poparciaTVN24
wideo 2/35
TVN24Senat wybrał dwóch członków nowej KRS

Senat wybrał wieczorem dwóch członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa - Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz Bogdana Zdrojewskiego. Trzeci kandydat - Rafał Ambrozik - nie uzyskał niezbędnej większości.

Senat na członków KRS wybrał senatora niezależnego Krzysztofa Kwiatkowskiego i senatora Koalicji Obywatelskiej Bogdana Zdrojewskiego. Niezbędnej większości nie uzyskał senator Prawa i Sprawiedliwości Rafał Ambrozik.

W grudniu senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji pozytywnie zaopiniowała wszystkie trzy kandydatury.

Za kandydaturą Kwiatkowskiego zagłosowało w piątek 53 senatorów, przeciw było trzech, a od głosu wstrzymało się 43. Za kandydaturą Zdrojewskiego opowiedziało się 51 senatorów, przeciw było 41, a wstrzymało się od głosu siedmiu. Ambrozik uzyskał poparcie 47 senatorów, przeciwko jego kandydaturze było 51 osób, a jedna wstrzymała się od głosu.

Grodzki: członkowie KRS będą mieli wgląd do list poparcia

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przekazał, że nowi członkowie izby będą mieli dostęp do list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

- Mam nadzieję, że kończy się jedna era KRS, a po uchwaleniu naszej ustawy o KRS-ie, (...) będą wybory do nowej KRS - powiedział. - Życząc panom senatorom sukcesów, liczę, że ich kadencja, tak jak całego KRS-u będzie relatywnie krótka, gdyż będziemy wybierać, zgodnie z zasadą praworządności, członków KRS od nowa - dodał.

Ponadto Grodzki poinformował, że kolejne posiedzenia Senatu odbędą się 5-7 lutego oraz 25-27 lutego.

Krajowa Rada Sądownictwa jest organem kolegialnym. Składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez prezydenta RP, minister sprawiedliwości, 15 sędziów wybranych przez Sejm oraz czterech posłów i dwóch senatorów.

Źródło: akw/tr

Autor:PAP, TVN24