TVN24 | Polska

Unia Europejska zawiesiła przepisy o ułatwieniach wizowych dla urzędników białoruskiego reżimu

TVN24 | Polska

Autor:
js//now
Źródło:
PAP
Andrzej Duda po spotkaniu ze sztabem kryzysowym
Andrzej Duda po spotkaniu ze sztabem kryzysowymTVN24
wideo 2/21
TVN24Andrzej Duda po spotkaniu ze sztabem kryzysowym

Umowa o ułatwieniach wizowych między Unią Europejską a Białorusią została częściowo zawieszona. Podjęta przez kraje członkowskie UE decyzja dotyczy przepisów o ułatwieniach dla urzędników białoruskiej administracji. To odpowiedź na trwający atak hybrydowy realizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki.

Decyzja została podjęta we wtorek przez kraje członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej. Zawiesza ona częściowo stosowanie umowy o ułatwieniach wizowych między UE a Białorusią. Zawieszenie obejmuje przepisy znoszące wymogi dotyczące dokumentów dowodowych, regulujące wydawanie wiz wielokrotnego wjazdu i obniżające opłaty za składanie wniosków wizowych w odniesieniu do urzędników białoruskiego reżimu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Decyzja ta nie wpłynie na zwykłych obywateli Białorusi, którzy w ramach umowy o ułatwieniach wizowych będą nadal korzystać z tych samych udogodnień, co obecnie.

Minister spraw wewnętrznych Słowenii: niedopuszczalne, by Białoruś bawiła się życiem ludzi

- Zdecydowanie potępiamy i odrzucamy dalszą instrumentalizację migracji przez reżim białoruski. Niedopuszczalne jest, aby Białoruś bawiła się życiem ludzi dla celów politycznych. Dzisiejsza decyzja po raz kolejny pokazuje nasze wspólne zobowiązanie do dalszego przeciwdziałania trwającemu atakowi hybrydowemu - powiedział w Brukseli Ales Hojs, minister spraw wewnętrznych sprawującej obecnie unijną prezydencję Słowenii.

Decyzja zostanie następnie opublikowana w Dzienniku Urzędowym i wejdzie w życie drugiego dnia po publikacji. Zgodnie z umową o ułatwieniach wizowych o decyzji o zawieszeniu należy powiadomić drugą stronę najpóźniej 48 godzin przed jej wejściem w życie.

Umowa o ułatwieniach wizowych między UE a Białorusią weszła w życie 1 lipca 2020 roku równolegle z umową o readmisji między UE a Białorusią. Celem umowy jest ułatwienie wydawania wiz krótkoterminowych.

Po przewrotach politycznych na Białorusi i środkach restrykcyjnych przyjętych przez UE, w czerwcu 2021 roku Białoruś zaczęła organizować loty i podróże wewnętrzne w celu ułatwienia tranzytu migrantów do UE, najpierw na Litwę, a następnie na Łotwę i do Polski.

Działania te - jak podała UE - naruszają podstawowe zasady, na podstawie których zawarto umowę o ułatwieniach wizowych i są sprzeczne z interesami UE.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Spodziewamy się próby trwałej destabilizacji granicy"

MON publikuje nagranie z granicy. Grupa białoruskich funkcjonariuszy kieruje się w stronę obozowiska migrantów (wideo archiwalne)
MON publikuje nagranie z granicy. Grupa białoruskich funkcjonariuszy kieruje się w stronę obozowiska migrantówTwitter/MON

Próby nielegalnego przekroczenia granicy

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.

Autor:js//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości