TVN24 | Polska

Sytuacja na granicy. Straż Graniczna o próbach przedarcia się do Polski

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Michalska o statystykach, które "pokazują, z jak ogromną presją migracyjną mamy do czynienia"
Michalska o statystykach, które "pokazują, z jak ogromną presją migracyjną mamy do czynienia"TVN24
wideo 2/23
TVN24Michalska o statystykach, które "pokazują, z jak ogromną presją migracyjną mamy do czynienia"

W poniedziałek Straż Graniczna poinformowała, że w niedzielę odnotowano 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a "około 150 agresywnych cudzoziemców próbowało wedrzeć się na terytorium Polski". Podlaska policja zatrzymała cztery kolejne osoby przewożące migrantów.

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek na Twitterze, że w niedzielę "na odcinku ochranianym przez placówkę w Dubiczach Cerkiewnych "około 150 agresywnych cudzoziemców próbowało wedrzeć się na terytorium Polski". "Atak na polską granicę nadzorowany był przez białoruskie służby" - dodano.

Próby nielegalnego przekroczenia granicy

Ponadto Straż Graniczna przekazała, że w niedzielę odnotowano 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali dla 58 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Pozostałym próbom zapobieżono. Za pomocnictwo zatrzymano 3 osoby: 2 obywateli Syrii i obywatela Gruzji" – podano na Twitterze.

SG: ponad 1800 osób w ośrodkach strzeżonych

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego około 7 tysięcy w listopadzie. Jak przekazała rzeczniczka SG Anna Michalska, pogranicznicy zatrzymali w tym roku 2,5 tysiąca nielegalnych migrantów.

- Rok wcześniej do listopada takich prób było 95 i zatrzymaliśmy 95 osób - poinformowała.

W ośrodkach strzeżonych - przekazała - przebywa 1838 osób, a rok temu było ich 293. - To pokazuje, z jak ogromną presją migracyjną mamy do czynienia - mówiła rzeczniczka.

Michalska o statystykach, które "pokazują, z jak ogromną presją migracyjną mamy do czynienia"
Michalska o statystykach, które "pokazują, z jak ogromną presją migracyjną mamy do czynienia"TVN24

Zatrzymani przemytnicy

Czterech kolejnych tzw. kurierów - trzech Ukraińców i obywatela Tadżykistanu, przewożących osoby nielegalnie przebywające w Polsce - zatrzymała minionej doby policja w województwie podlaskim. W autach zatrzymani przewozili łącznie 39 osób.

Do zatrzymań doszło w czasie kontroli drogowych w Narwi, Bielsku Podlaskim, Boćkach i Tonkielach - poinformował w poniedziałek rano rzecznik prasowy podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Wideo Wojsk Obrony Terytorialnej z granicy
Wideo Wojsk Obrony Terytorialnej z granicyTwitter/@terytorialsi

W Narwi do kontroli zatrzymany został Ukrainiec, który przewoził czterech Syryjczyków. Znacznie większą grupę nielegalnych imigrantów wiózł inny ukraiński kierowca, skontrolowany w niedzielę wczesnym popołudniem w Bielsku Podlaskim. W busie przewoził 28 Irakijczyków.

W Boćkach policjanci zatrzymali kolejnego Ukraińca, który w osobowym aucie przewoził czterech Syryjczyków. W miejscowości Tonkiele niedaleko Drohiczyna policjanci skontrolowali na drodze obywatela Tadżykistanu, który wiózł trzech obywateli Turcji.

Po 9 rano w poniedziałek w Piątnicy policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to obywatele Uzbekistanu. W autach chcieli przewieźć ośmiu obywateli Iraku.

W Piątnicy policjanci zatrzymali dwie osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy (materiał z 22.11.2021)
W Piątnicy policjanci zatrzymali dwie osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicymylomza.pl

Od początku kryzysu na polsko-białoruskiej granicy policjanci z całego kraju, pełniący tam obecnie służbę, zatrzymali w Podlaskiem 304 tzw. kurierów w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Przewozili oni łącznie blisko 1300 osób, które wcześniej nielegalnie przekroczyły granicę z Białorusi do Polski.

Odprawa dotycząca granicy w resorcie obrony

W Ministerstwie Obrony Narodowej zorganizowano odprawę ministra Mariusza Błaszczaka z dowódcami Wojska Polskiego dotyczącą sytuacji na granicy polsko-białoruskiej - podał w poniedziałek resort na Twitterze.

"Tydzień temu żołnierze, policjanci i Straż Graniczna odparli jeden z większych ataków na polską granicę" - napisano.

Stan wyjątkowy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicy - mapaTVN24

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wyposażony w urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

Autor:mart/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości