TVN24 | Polska

Kryzys na granicy. We wtorek specjalne posiedzenie Sejmu

TVN24 | Polska

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP
Drugie nagranie z granicy polsko-białoruskiej opublikowane przez rzecznika rządu
Drugie nagranie z granicy polsko-białoruskiej opublikowane przez rzecznika rząduTwitter/Piotr Mueller
wideo 2/6
Twitter/Piotr MuellerDrugie nagranie z granicy polsko-białoruskiej opublikowane przez rzecznika rządu

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej we wtorek po południu zbierze się Sejm - poinformowała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (KO). Jak dodała, na posiedzeniu posłowie wysłuchają informacji rządu w tej sprawie.

Posiedzenie Sejmu ma rozpocząć się we wtorek o godzinie 16. Według informacji przekazanych przez wicemarszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską, kluby parlamentarne będą miały 10 minut na wystąpienia podczas sejmowej dyskusji nad informacją rządu w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kryzys na granicy

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy.

W BBN w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefowie: MSWiA, MSZ i MON.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało na Twitterze około godz. 13, że "polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy". "Sytuacja została opanowana" - podkreślił resort.

Kuźnica. Próba sforsowania polskiej granicy
Kuźnica. Próba sforsowania polskiej granicyTwitter/MON

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało potem, że w rejonie Kuźnicy dochodzi do kolejnych prób forsowania granicy przez migrantów. MON zamieściło na Twitterze po południu nagranie, na którym widać, jak grupa migrantów niszczy zabezpieczenia granicy, rzucając na nie m.in. kłodami, a jeden mężczyzna nożycami przecina zasieki. Funkcjonariusze wobec osób forsujących granicę używają gazu.

W innym wpisie MON opublikowało zdjęcie białoruskich funkcjonariuszy stojących w pobliżu ogrodzenia na granicy. "Wydarzenia w rejonie Kuźnicy odbywają się w obecności i pod kontrolą białoruskich służb" - podkreśliło ministerstwo. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał rano, że rozpoczęła się "największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski". Zamieścił też na Twitterze film, na którym widać było, jak wzdłuż drogi maszerowała grupa kilkuset osób z bagażami.

Nagranie MON z okolic Kuźnicy
Nagranie MON z okolic KuźnicyMinisterstwo Obrony Narodowej

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości