TVN24 | Polska

"Reżim Łukaszenki zaatakował Polskę. Sejm zwraca się o solidarność". Uchwała przyjęta

TVN24 | Polska

Autor:
ads
Źródło:
tvn24.pl
MON: atak migrantów na przejściu granicznym w Kuźnicy
MON: atak migrantów na przejściu granicznym w KuźnicyTwitter/MON
wideo 2/14
Twitter/MONMON: atak migrantów na przejściu granicznym w Kuźnicy

Sejm przyjął w środę uchwałę o "solidarności w sprawie ochrony polskich granic" autorstwa posłów PiS. "Od wielu lat nasze państwo nie stało przed tak dużym zagrożeniem swego bezpieczeństwa i integralności granic. Reżim Łukaszenki zaatakował Polskę" - czytamy w jej treści.

Za przyjęciem uchwały było 259 posłów (222 z PiS, 1 z KO, 18 z Koalicji Polskiej, 5 z Konfederacji, 4 z Porozumienia, 3 z Kukiz15, 4 z koła Polskie Sprawy i 2 niezrzeszonych). Przeciw 60 posłów (2 z PiS, 14 z KO, 43 z Lewicy, 1 z Konfederacji). Wstrzymało się 98 (94 z KO, 3 z Lewicy, 1 z Polska2050).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Uchwała: Reżim Łukaszenki zaatakował Polskę. Sejm zwraca się o solidarność

W uchwale autorstwa posłów PiS napisano, że "reżim Łukaszenki zaatakował Polskę wykorzystując sprowadzone przez siebie tysiące migrantów do szturmu na granice Rzeczypospolitej Polskiej".

"Od wielu lat nasze państwo nie stało przed tak dużym zagrożeniem swego bezpieczeństwa i integralności granic. W chwili próby Sejm wyraża w tej sprawie solidarność z rządem wraz ze wszystkimi instytucjami państwa i osobami zaangażowanymi w obronę Polski i Polaków" - czytamy w podjętej przez Sejm uchwale.

"Pokolenia naszych przodków walczyły o wolną i niepodległą Polskę, pamiętając o ich poświęceniu dziś naszym obowiązkiem jest stanąć ramię w ramię z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji, żołnierzami Wojska Polskiego, w tym WOT i przedstawicielami innych służb dumnie noszącymi polski mundur i strzegącymi granic państwa oraz suwerenności naszej ojczyzny" - podkreślono. "Sejm RP wyraża również wdzięczność lokalnej społeczności i wszystkim, którzy udzielają wsparcia naszym służbom na polskiej granicy oraz niosą pomoc humanitarną ofiarom kryzysu, za który pełną odpowiedzialność ponosi rząd Białorusi" - głosi dokument.

Podkreślono w nim również, że Sejm stanowczo potępia akcje dezinformacyjne i inne działania prowadzące do destabilizacji Polski. "Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom wobec zewnętrznego ataku oraz zagwarantowanie nienaruszalności granic jest obowiązkiem państwa polskiego wynikającym wprost z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano w uchwale. "Podstawowym zadaniem spoczywającym na wszystkich obywatelach Rzeczypospolitej, a w szczególności na reprezentantach polskiego narodu – niezależnie od poglądów politycznych – jest wspieranie instytucji państwa i jego służb. Rzeczpospolita Polska jest państwem silnym siłą swoich instytucji i swoich obywateli. Jeżeli będziemy solidarni, razem skutecznie stawimy czoła atakowi na nasze państwo. O tę solidarność Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się dziś do wszystkich Polaków" - czytamy.

ZOBACZ CAŁĄ UCHWAŁĘ

Autor:ads

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MSWiA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości