Pawłowicz zawsze "bezpartyjna", Piotrowicz w PRL "szykanowany". Jak uzasadniono ich kandydatury

Polska

Komisja rekomenduje do Trybunału kandydatury Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowiczatvn24
wideo 2/35

W środę sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Podczas posiedzenia odczytano uzasadnienia dotyczące tych kandydatur.

CZYTAJ O CAŁYM PRZEBIEGU KOMISJI

W uzasadnieniu kandydatury Stanisława Piotrowicza zaznaczono, że "po wprowadzeniu stanu wojennego na skutek krytykowania tego faktu i odmowy prowadzenia śledztw o charakterze politycznym, jakie dopiero wtedy pojawiły się w tej jednostce, z dnia na dzień został przeniesiony do prokuratury niższego szczebla i był szykanowany".

W uzasadnieniu wniosku złożonego przez PiS odczytano również, że "Stanisław Piotrowicz jako człowiek wrażliwy zawsze angażował się na rzecz pomocy ludziom biednym, bezdomnym i potrzebującym", a także, że "drzwi do jego gabinetu prokuratorskiego były zawsze otwarte dla ludzi skrzywdzonych i potrzebujących pomocy, w tym również prawnej".

PEŁNE UZASADNIENIE WNIOSKU O POWOŁANIE STANISŁAWA PIOTROWICZA DO SKŁADU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO >

Z kolei w przypadku Krystyny Pawłowicz, byłej posłanki na Sejm VII i VIII kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości i członkini prezydium klubu PiS, we wniosku o powołanie na sędziego Trybunału Konstytucyjnego wskazano, że "nie była i nie jest członkiem żadnej partii politycznej".

Stwierdzono, że w ostatnich latach "koncentrowała się przede wszystkim na zagadnieniach ustrojowo-konstytucyjnych" i "zwracała uwagę na potrzebę przygotowania nowej, polskiej konstytucji".

- Zarówno wykształcenie jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, że jest dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - usłyszeli członkowie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

PEŁNE UZASADNIENIE WNIOSKU O POWOŁANIE KRYSTYNY PAWŁOWICZ DO SKŁADU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO >

Autor: asty/adso / Źródło: tvn24