TVN24 | Polska

"Polacy oczekują, że pierwszy prezes Sądu Najwyższego nie będzie miał nic wspólnego z polityką"

TVN24 | Polska

Autor:
akw/dap
Źródło:
TVN24
Markiewicz: każdy sędzia musi być jak najdalej od polityki
Markiewicz: każdy sędzia musi być jak najdalej od politykiTVN24
wideo 2/9
TVN24Markiewicz: każdy sędzia musi być jak najdalej od polityki

Każdy sędzia musi być jak najdalej od polityki - powiedział prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystian Markiewicz. W TVN24 odwołał się do badań przeprowadzonych przez stowarzyszenie, według których ankietowani w zdecydowanej większości opowiadają się za tym, aby pierwszy prezes Sądu Najwyższego nie miał przeszłości politycznej.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował w poniedziałek o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na pierwszą prezes Sądu Najwyższego, wybierając spośród pięciorga kandydatów, wśród których znaleźli się również sędziowie: Włodzimierz Wróbel, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek oraz Joanna Misztal-Konecka. Kandydatury przedstawiło prezydentowi w sobotę Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Obrady trwały sześć dni. W międzyczasie zmieniła się osoba wykonująca obowiązki pierwszego prezesa SN. Kamila Zaradkiewicza zastąpił Aleksander Stępkowski.

Była podwładną Zbigniewa Ziobry. Obiecuje być "strażnikiem niezawisłości". Kim jest Małgorzata Manowska?

Dr hab. Małgorzata Manowska podczas głosowania Zgromadzenia Ogólnego otrzymała 25 głosów poparcia. To dwa razy mniej niż profesor Włodzimierz Wróbel. Manowska do Sądu Najwyższego została wskazana przez nową Krajową Radę Sądownictwa. I dlatego - według części sędziów - w ogóle nie powinna orzekać.

"Każdy sędzia musi być jak najdalej od polityki"

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia sędzia Krystian Markiewicz zapytany w TVN24 o to, czy doświadczenie oraz 25 głosów od sędziów nie dają nadziei na to, że sprawowanie przez prezes Małgorzatę Manowską funkcji będzie niezależne, odpowiedział, że jest "daleki od kwestionowania dorobku naukowego czy umiejętności sędziowskich pani profesor Manowskiej". - Ale nie o to tu chodzi. Chodzi o to, że każdy sędzia musi być jak najdalej od polityki - zwrócił uwagę.

W przeddzień rozpoczęcia obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN Iustitia opublikowała wyniki przeprowadzonego przez siebie badania opinii publicznej na temat wyborów pierwszego prezesa SN oraz cech, jakie powinna posiadać osoba na tak ważnym stanowisku. 89,3 procent badanych wskazało tam, ze zażyłe kontakt z politykami to niepożądana cecha. Podobne zdanie wyrażono na temat zajmowania stanowisk politycznych. Cechę tę jako niepożądaną określiło 85,6 procent badanych.

Ranking IustitiiIustitia

>> Raport Iustiti: Polacy, w tym sędziowie, o kandydatach na I Prezesa Sądu Najwyższego

Markiewicz zaznaczył, że z badania wynika, iż "Polacy oczekują, że pierwszy prezes Sądu Najwyższego nie będzie miał nic wspólnego z polityką". - Mówimy o sytuacji, kiedy pani profesor Manowska była wiceministrem sprawiedliwości, czyli nadzorowała sądy razem z ministrem (Zbigniewem) Ziobrą. Teraz ten wiceminister sprawiedliwości zostanie pierwszym prezesem Sądu Najwyższego, a zarazem przewodniczącym Trybunału Stanu, który sądzi polityków za łamanie ustaw i konstytucji - mówił.

- Jak my wszyscy zapatrujemy się na taką sytuację, że na przykład pani profesor Manowska, jako była wiceminister sprawiedliwości, będzie sądziła na przykład byłego ministra sprawiedliwości? - pytał Markiewicz. - Tu chodzi o pewne fundamentalne dla bycia sędzią wymogi, tym bardziej dla pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - wyjaśnił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Markiewicz: Izba Dyscyplinarna to twór, który niszczy niezależność sędziów

Markiewicz mówił w programie, że Sąd Najwyższy ma duży wpływ na orzecznictwo sądów powszechnych, a także na zachowanie sędziów. Wymienił w tym kontekście nieuznawaną Izbę Dyscyplinarną, którą nazwał "tworem mającym niszczyć niezależność sędziów". - Ona czasowo została zatrzymana przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu - przypomniał, nawiązując do decyzji TSUE z 8 kwietnia, która zawiesiła działalność Izby.

>> TSUE zawiesza Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego

Na kanwie decyzji TSUE ówczesna pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf zabroniła pracownikom biura podawczego sądu rejestrowania nowych spraw jako należących do właściwości Izby Dyscyplinarnej albo prezesa tej Izby. 5 maja decyzję Gersdorf uchylił wykonujący obowiązki pierwszego prezesa Kamil Zaradkiewicz.

- Izba Dyscyplinarna robi sobie żarty, rzuca wyzwanie Unii Europejskiej, Trybunałowi Sprawiedliwości - skomentował Markiewicz.

Krystian Markiewicz o przebiegu Zgromadzenia Ogólnego
Krystian Markiewicz o przebiegu Zgromadzenia OgólnegoTVN24

Autor:akw/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości