KRS zakazuje sędziom uczestnictwa w akcjach charytatywnych. Komentarze

Autor:
asty/kab
Źródło:
TVN24, Onet, WP, Tok.fm
ETPCz: Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności KRS
ETPCz: Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności KRSTVN24
wideo 2/4
TVN24ETPCz: Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności KRS

Myślałem, że neo-KRS już sięgnęła granicy absurdu w swoich działaniach, ale najwidoczniej byłem w błędzie - ocenił sędzia Waldemar Żurek. To reakcja na stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa, w którym zakazuje sędziom udziału w akcjach charytatywnych.

W piątek Krajowa Rada Sądownictwa wydała stanowisko, w którym zakazała sędziom udziału w akcjach charytatywnych. Zdaniem KRS "udział sędziego z wykorzystaniem swojego statusu w akcjach charytatywnych jest niedopuszczalny, jako naruszający zasady etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Wspieranie działalności charytatywnej, co do zasady słuszne społecznie, może w przypadku sędziego budzić wątpliwości co do jego bezstronności" - dodano.

PEŁNA TREŚĆ STANOWISKA KRS

Reakcje sędziów

"Myślałem, że neo-KRS już sięgnęła granicy absurdu w swoich działaniach, ale najwidoczniej byłem w błędzie" - powiedział w rozmowie z Onetem sędzia Waldemar Żurek.

Z kolei Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w rozmowie z Wirtualną Polską zastanawiał się, "czy przykazanie 'miłuj bliźniego swego jak siebie samego' jest niegodne sędziego?". Stwierdził, że stanowisko KRS jest "okrutne, złe i po prostu podłe".

- Nawet to podeptali, wdeptali w ziemię. A są o lata świetlne od tych zasad, które były wypracowywane przez polską palestrę - mówi Tok.fm prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Do stanowiska odnieśli się też sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. Uznali, że "zmierza do ograniczenia sędziów w ich prawach i wolnościach obywatelskich".

"Odmawianie niesienia w sposób bezinteresowny i dobroczynny pomocy potrzebującym, jest nie tylko niezgodne z prawem, ale także uderza w podstawową potrzebę troski i opieki wobec innych. Przypominamy, że dobroczynność nie tylko pomaga innym, ale także kształtuje wśród młodego pokolenia postawy otwartości na niesienie pomocy innym. Dlatego też nasze Stowarzyszenie będzie nadal pomagać i wspierać potrzebujących, bez względu na konsekwencje, jakie stoją za tym stanowiskiem" - napisali członkowie stowarzyszenia.

Wątpliwości wobec nowej KRS

28 października nowa Krajowa Rada Sądownictwa - która zajmowała się między innymi obsadą nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej - została usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ).

Przewodniczący sieci Filippo Donati mówił, iż ENCJ "uznała, że polska KRS nie stoi na straży niezawisłości polskiego sądownictwa, nie broni sędziów w sposób, który byłby zgodny z jej deklarowaną rolą gwaranta niezawisłości sądownictwa".

Autor:asty/kab

Źródło: TVN24, Onet, WP, Tok.fm

Pozostałe wiadomości