Polska

Nowa KRS o "infografikach" i "symbolach", które "mogą podważyć niezawisłość sędziego"

Polska

[object Object]
Adam Bodnar o noszeniu koszulek z napisem "Konstytucja" przez sędziów (Fragm. "Rozmowy Piaseckiego", 28.11.18) tvn24
wideo 2/6

Publiczne używanie przez sędziego symboli i grafik kojarzących się między innymi z organizacjami prowadzącymi działalność polityczną może podważać zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego - głosi uchwała nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Rada w opublikowanej w czwartek na stronie KRS uchwale dokonała wykładni zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych.

Zgodnie z uchwałą Rady, "zachowaniem mogącym podważyć zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego jest publiczne używanie przez sędziego infografik, symboli, które w sposób jednoznaczny są lub mogą być identyfikowane z partiami politycznymi, związkami zawodowymi, a także z ruchami społecznymi, tworzonymi przez związki zawodowe, partie polityczne lub inne organizacje prowadzące działalność polityczną".

Akcja "koszulkowa"

Zastępca rzecznika prasowego KRS nie ukrywa, o jaki symbol dokładnie chodzi. Uchwałę podjęto z myślą o sędziach, którzy wykorzystywali plakaty z hasłem "Konstytucja" lub nosili koszulki z tym napisem.

Akcja "koszulkowa" prowadzona przez działaczy KOD rozpoczęła się pod koniec lipca tego roku od włożenia na szczeciński pomnik Lecha Kaczyńskiego koszulki z napisem "Konstytucja, Jędrek!". Zawiadomiona w tej sprawie policja prowadziła dochodzenie z artykułu 261. kodeksu karnego, który mówi: "Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". Szczecińska prokuratura 17 sierpnia umorzyła śledztwo w tej sprawie.

W ślad za tą inicjatywą pomniki i rzeźby w wielu miejscach Polski zaczęły być ubierane w koszulki i plakaty z "konstytucją". Happeningiem objęto zarówno pomniki sławnych osób, choćby Mikołaja Kopernika, Agnieszki Osieckiej, Fryderyka Chopina czy Adama Mickiewicza, jak i fikcyjnych postaci, na przykład wrocławskich krasnali, warszawskiej syrenki, Neptuna czy smoka wawelskiego.

Autor: kb//kg / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości