Rzecznik KRS: będziemy głosować nad opuszczeniem Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Polska

Jest wniosek w sprawie wyjścia KRS z ENCJFakty TVN
wideo 2/35

Porządek obrad posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, które rozpoczęło się we wtorek, został poszerzony o wniosek w sprawie ewentualnego wystąpienia KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa - poinformował rzecznik wybranej przez polityków Rady sędzia Maciej Mitera. Rada zajmie się tą sprawą w piątek.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) na posiedzeniu w Bukareszcie w poniedziałek zdecydowała o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka tej organizacji.

Oddano 100 głosów za zawieszeniem polskiej KRS, 6 przeciw i 9 wstrzymujących się. Jedynym krajem, który zagłosował przeciw, była Polska.

KRS rozważa wystąpienie z ENCJ

W konsekwencji decyzji ENCJ nowa KRS traci prawo głosu. Jak podkreślił Leszek Mazur, przewodniczący nowej, wyłonionej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, nie może ona teraz w ramach tej organizacji podejmować "praktycznie żadnych działań".

We wtorek radio RMF podało, że Krajowa Rada Sądownictwa rozważy wystąpienie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Potwierdził to rzecznik Rady Maciej Mitera w rozmowie z TVN24. - Został zgłoszony wniosek przez jednego z członków i spotkał się z aprobatą - powiedział.

Wniosek o głosowanie w sprawie wystąpienia z ENCJ złożył sędzia Jarosław Dudzicz. Od niedawna jest on prezesem Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, został wskazany na tę funkcję przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Przed awansem był przewodniczącym wydziału karnego w Sądzie Rejonowym w Słubicach. Kilka miesięcy temu zrezygnował z członkostwa w Stowarzyszeniu Sędziów Polskich "Iustitia"

Mitera poinformował, że Rada zajmie się wnioskiem w piątek.

- Chciałbym poznać argumentację wnioskodawcy. Powiem szczerze, że jestem zaskoczony, ale każdy z członków Rady ma prawo zgłaszać wnioski. Z ciekawością będę w piątek obserwował rozwój akcji - dodał sędzia Mitera.

"Byłby to krok w złym kierunku"

Rzecznik powiedział, że osobiście uważa, iż wniosek jest "przedwczesny" i nie widzi podstaw do jego złożenia. - Osobiście uważam, że byłby to krok w złym kierunku - ocenił. Podkreślił, że z uczestnictwa KRS w ENCJ korzyści są obopólne. Jak jednak przypomniał, to Rada będzie podejmowała decyzję.

Dopytywany, czy będzie głosował przeciwko wnioskowi sędziego Dudzicza, powiedział, że "jako sędzia Mitera - tak". - Nie podobałoby mi się, żebyśmy tutaj jakoś ostentacyjnie opuszczali (ENCJ - red.) - wyjaśnił. Mitera dodał, że chciałby, aby współpraca między KRS i ENCJ została zachowana. - Natomiast chcielibyśmy też przekonać, że w pełni jesteśmy sędziami niezawisłymi, nie podlegamy żadnym, jak to jest określane, czynnikom politycznym. Kwestia praworządności, rządów prawa w naszym kraju zupełnie nie jest zagrożona - zapewnił. - Naszą rolą jest, aby przekonać naszych europejskich partnerów do tego, że ta praworządność nie jest w żaden sposób zagrożona - dodał.

"Niespełnianie wymogów o niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej"

Europejska Sieć Rad Sądownictwa jest międzynarodową organizacją zrzeszającą rady do spraw sądownictwa 20 państw Unii Europejskiej - tych, w których działają odrębne organy państwa mające pilnować, aby sądy były niezależne, a niezawisłości sędziowskiej nic nie zagrażało.

16 sierpnia ENCJ stwierdziła, że polska Krajowa Rada Sądownictwa nie spełnia wymogów niezależności od władzy wykonawczej.

"Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS z powodu niespełniania wymogów ENCJ o niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej" - stwierdziła w wydanym wówczas komunikacie. Rada Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa zwracała również uwagę, że Krajowa Rada Sądownictwa nie zapewnia "niezależności polskiego sądownictwa".

21 czerwca delegacja tej instytucji odwiedziła Warszawę i po niej "dostała odpowiedzi od KRS" na pytania, jakie zadała.

"Biorąc pod uwagę odpowiedzi KRS i po przestudiowaniu wszystkich innych, istotnych materiałów (m.in. stanowiska Stowarzyszenia Sędziów Polskich), Rada stwierdza, że KRS nie spełnia już wymagań do członkostwa w ENCJ" - ogłoszono w komunikacie.

Pełne stanowisko ENCJ w sprawie KRS >

Autor: ads,js//now,rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl