Polska

Krok wstecz w cyfryzacji TV?

Polska

 
TVN24Starsze telwizory sygnału cyfrowego nie odbiorą - trzeba je będzie wymienić

- Zwróciłem KRRiT ogłoszenia koncesyjne dla nadawców naziemnej telewizji cyfrowej - ujawnia prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek. Jak wyjaśnił, nie mógł ich opublikować z powodów prawnych. Publikacja ogłoszenia to niezbędny etap w uruchomieniu nadawania telewizji w technologii cyfrowej.

Dopiero po publikacji ogłoszeń przez RCL, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie mogła przyznać programom telewizyjnym miejsca na multipleksach, a Urząd Komunikacji Elektronicznej, zgodnie z wymaganiami prawa telekomunikacyjnego, przydzieli im następnie częstotliwości radiowe. To uruchomi proces cyfryzacji.

Zamieszanie z z KRRiT opóźniło proces

O publikację ogłoszeń zabiegał b. szef KRRiT Witold Kołodziejski, już po wygaśnięciu kadencji tego organu (w połowie czerwca br.). Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego KRRiT do czasu powołania następców.

Berek wystąpił o opinie prawne, które potwierdziły, iż po wygaśnięciu kadencji KRRiT pod przewodnictwem Kołodziejskiego "nie mogła ona funkcjonować jako organ, który dokonuje czynności w obszarze publicznym". Prezes RCL powiedział w piątek, że jeżeli nowa KRRiT pod przewodnictwem Jana Dworka przekaże do RCL ogłoszenia koncesyjne, to zostaną one opublikowane.

Zgodnie z uzgodnieniami UKE i KRRiT na pierwszym multipleksie mają być TVP1, TVP2 i TVP Info. Cztery pozostałe miejsca będą przeznaczane dla nowych nadawców. Zostaną oni wybrani przez KRRiT w konkursie. W momencie uruchomienia trzeciego multipleksu zostaną na niego przeniesione: TVP1, TVP2 i TVP Info. Na trzech zwolnionych w ten sposób miejscach na pierwszym multipleksie TVP będzie mogła uruchomić kanały tematyczne.

Podzielone na dwa multipleksy

Na drugim multipleksie znajdą się: Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Każdy z tych nadawców będzie miał możliwość nadawania z tego multipleksu dwóch kanałów.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to także większa efektywność wykorzystania częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in. zwiększenie oferty programowej czy obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Cyfryzacja umożliwi także nadawanie obrazu w różnych formatach, np. panoramicznym, a także równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych.

Dzięki niej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż online). Możliwe będzie też m.in. wprowadzanie "kodów rodzicielskich", blokujących dzieciom dostęp do programów przeznaczonych dla dorosłych.

Analogowe do końca lipca 2013 roku

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny wyposażony w tzw. dekoder MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do starego odbiornika.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Krótko mówiąc w miejscu zajmowanym dotychczas przez jeden kanał telewizyjny zmieści się ich w eterze od 4 do 7.

Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. W 2011 r. - zgodnie z założeniami KRRiT - programy naziemnej telewizji cyfrowej mają być dostępne w całej Polsce. Stopniowo zaś mają być wyłączane dotychczas używane nadajniki analogowe. Ostatni z nich ma zniknąć z eteru do 31 lipca 2013 r.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości