Polska

Krematorium obok Majdanka? Organizacja antyfaszystowska protestuje

Polska

archiwumMajdanek istniał od 1941 do 1944 roku

Liga Przeciw Zniesławianiu (ADL), największa organizacja walcząca z antysemityzmem na świecie, sprzeciwia się budowie komercyjnego krematorium w pobliżu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. - To naganny pomysł. Tu zabito setki tysięcy Żydów - podkreśla organizacja. Od kilku lat do budowy spopielarni dąży firma Styks.

Firma pogrzebowa Styks pomysł budowy krematorium zwłok w pobliżu Majdanka forsuje od 2008 roku. W ostatnim czasie ponownie postanowiła zawalczyć o swoją inwestycję.

Jak informuje ADL, firma "niedawno ogłosiła plany budowy krematorium w pobliżu terenu dawnego obozu, który dzisiaj jest pomnikiem Holokaustu i muzeum odwiedzanym przez tysiące turystów rocznie".

"Również kilka lat temu ADL sprzeciwił się pomysłowi tej samej firmy, który ostatecznie nie został zrealizowany" - czytamy dalej.

Dziś ADL wezwała prezydenta i władze Lublina, by zapewniły, że teren wokół byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku nie będzie zagrożony budową krematorium. "Pomysł naganny"

- Trudno, aby odpowiednio wyrazić ból i zniewagę, jakie spowoduje realizacja tego projektu - powiedział Abraham H. Foxman, dyrektor ADL. Jego zdaniem, sam pomysł, że firma rozważa lokalizację zakładu kremacji w pobliżu świętej ziemi poświęconej pamięci poległych oraz setki tysiącom Żydów zabitych w jej bramach, jest naganny.

ADL podkreśla, że w liście skierowanym do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, propozycję budowy krematorium nazwała "skandalicznie nieczułą". Organizacja wezwała też miasto do przyjęcia nowych zasad tworzenia planu zagospodarowania przestrzennego, które zapewnią, że na terenie wokół obozu nie będą mogły powstawać budynki. "SS zabił setki tysięcy Żydów w komorach gazowych na Majdanku. Ciała zmarłych zostały zniszczone w krematorium, które nadal istnieje. Na terenie byłego obozu jest państwowe muzeum, którego misją jest wspieranie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar i dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego" - czytamy w apelu stowarzyszenia.

Co dalej?

Wedłu zapowiedzi, uchwała o tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego pod obrady rady miejskiej trafić ma na początku września. To - na jakiś czas - spowolni, jeśli nie zablokuje budowę spopielarni.

ADL powstała w 1914 roku i jest największą na świecie organizacją walczącą z antysemityzmem.

Hitlerowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał w latach 1941-1944. Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób z ok. 30 krajów, którzy przeszli przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych życie straciło tam ok. 80 tys. osób, z czego 60 tys. to byli Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy. Likwidację obozu Niemcy rozpoczęli w marcu 1944 r., kiedy liczyli się już z możliwością klęski. Część więźniów wywieźli do innych obozów, pozostałych rozstrzeliwali, a ich ciała palili. W lipcu, likwidując w pośpiechu obóz, dokonywali masowych egzekucji, niszczyli dokumenty, podpalili budynek krematorium. Załoga SS opuściła Majdanek, zanim do obozu dotarły w nocy z 22 na 23 lipca 1944 r. oddziały radzieckie. Wolność odzyskało ok. 2 tysięcy osób, głównie jeńców sowieckich.

Autor: nsz//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości