Polska

Kredytu czar. Spłaciliśmy Gierka

Polska

Gierek zaciągnął kredyt na sumę 60 mld dol.
TVN24Gierek zaciągnął kredyt na sumę 60 mld dol.

Przed ponad 30 laty władzom PRL udało się zaciągnąć kredyt na niebotyczną kwotę 60 mld dol. W tym tygodniu, spłaciliśmy jego ostatnią ratę. Czy warto było zadłużyć się na taką kwotę?

O jednoznaczną odpowiedzieć na to pytanie trudno, bo z jednej strony kraj żył na kredyt przez ponad trzy dekady, a z drugiej bez tej pożyczki Polska wyglądałaby na pewno inaczej. Pieniądze zdobyte przez Edwarda Gierka pozwoliły na zrealizowanie wielu inwestycji.

"Cuda" na kredyt

Ot, choćby Dworzec Centralny. Dzisiaj nad jego urokami trudno się co prawda rozpływać w zachwytach, ale kiedyś był chlubą stolicy. Do teraz jest jednym z najbardziej charakterystycznych jej punktów, ale czy to dobrze?

Innym sztandarowym dziełem Gierka w stolicy była ukończona w połowie lat 70. Trasa Łazienkowska.

Nie tylko jednak Warszawa zyskała dzięki kredytowi zaciągniętemu w Klubie Paryskim. Najwięcej pieniędzy popłynęło bowiem w rodzinne strony Gierka - na Śląsk. To dzięki tej pożyczce powstał katowicki Spodek, domy towarowe oraz superjednostka - czyli olbrzymi blok mieszkalny z ogrodem na dachu.

(Prawie) Ostatnia rata

W tym tygodniu spłaciliśmy ostatnią ratę kredytu zaciągniętego w Klubie Paryskim. Wynosiła ona 886 mln dol. Pozostała jeszcze niewielka część zadłużenia u Japończyków. Ta jednak będzie spłacana do 2014 roku.

Klub Paryski to nieformalna grupa wysokich urzędników do spraw finansów z 19 najbogatszych krajów świata. Zajmują się oni usługami finansowymi przeznaczonymi na cele specjalne. Dłużnicy są zwykle rekomendowani przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości