Bez słów o "katolickich rodzinach" i "osobach niezamężnych". Nowy komunikat kurii

Polska

Fakty TVNOświadczenie kurii krytykowali też duchowni (materiał "Faktów" TVN z 23 września)

Kuria metropolitalna w Krakowie zmieniła treść oświadczenia dotyczącego rozwiązania Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. W pierwotnej wersji duchowni tłumaczyli, że zakończyli współpracę z koordynatorką biura i jej dwiema współpracowniczkami, "które są osobami niezamężnymi", natomiast pracownicami biura pozostają dwie osoby, które "jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny". Te sformułowania zostały z komunikatu usunięte.

Archidiecezja Krakowska zakończyła współpracę z dotychczasowym biurem prasowym - poinformowano w piątek na stronie internetowej krakowskiej kurii.

Szefowa biura prasowego Joanna Adamik w pożegnalnym mailu, który wysłała w piątek, poinformowała, że w czwartek pracownice biura otrzymały od ekonoma diecezji "całkowicie zaskakującą dla nich informację, że decyzją księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, z dniem 1 października cały nasz pięcioosobowy zespół biura prasowego kończy pracę". Przyznała, że sama wcześniej oddała się do dyspozycji przełożonego.

Przypomniała, że zespół biura tworzyły kobiety z dziećmi na utrzymaniu, "które z oddaniem, przekonaniem i wszelkimi umiejętnościami (...) starały się służyć Kościołowi krakowskiemu i powszechnemu".

Kuria metropolitalna nie podała w piątek przyczyn zwolnienia pracownic. Oświadczyła jedynie, że będące podstawą zatrudnienia umowy cywilnoprawne, które przewidywały miesięczny okres wypowiedzenia, "zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane".

Zmienione oświadczenie kurii

Po komentarzach zwracających uwagę przede wszystkim na fakt zwalniania matek z dziećmi, w sobotę pojawił się kolejny komunikat kurii. Zawierał informację, że zakończono współpracę "jedynie z koordynatorem Biura, panią Joanną Adamik, i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są osobami niezamężnymi" (jak twierdziła Adamik, dwie ze zwalnianych są matkami adopcyjnymi).

W oświadczeniu kurii dodano, że "dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej".

Szczególnie ten fragment wzbudził kontrowersje. Zareagował między innymi rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, prosząc o wyjaśnienia w tej sprawie.

W poniedziałek oświadczenie zostało zaktualizowane w związku - jak wyjaśniono - z "zarządzeniem Kościelnego Inspektora Ochrony Danych".

W dokumencie dostępnym obecnie na internetowej stronie kurii czytamy, że "podjęte działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem Biura - panią Joanną Adamik oraz dwoma spośród czterech pozostałych członków zespołu Biura Prasowego". Zniknęły słowa o "osobach niezamężnych" i "katolickich rodzinach".

Autor: ads / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24