Polska

Krakowianie zjedli 50 tys. pierogów

Polska

Kraków podczas weekendu zamienił się pierogowy raj
TVN24Kraków podczas weekendu zamienił się pierogowy raj

Ideą festiwalu jest nawiązanie do jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych. Impreza ma na celu promowanie walorów staropolskiej kuchni wśród licznych turystów, którzy przybywają do Krakowa. Towarzyszą jej degustacje, kiermasze, występy artystyczne i konkursy. Restauratorzy rywalizują o przechodnie statuetki Kazimierza Wielkiego i św. Jacka z Pierogami.

Jury przyznało dziś statuetki Św. Jacka trzem resuracjom: "Polskim smakom" za pierogi ze szpinakiem, "Bohemie" za pierogi z kaszą i wędzonką, oraz "Królestwu Pierożka" za pierogi z jabłkiem i płatkami róż.

Te ostatnie zdobyły również nagrodę publiczności i zostały uhonorowane statuetką Kazimierza Wielkiego.

Legenda głosi, że pewnego dnia miejscy biedacy poprosili o pierogi św. Jacka, który akurat przechadzał się ulicą Krakowa. Biedacy wiele słyszeli o tej – wtedy bardzo „elitarnej” – potrawie i chcieli jej skosztować. Święty Jacek spełnił ich prośbę.

Według wstępnych szacunków organizatorów, w sobotę i niedzielę na placu Szczepańskim w Krakowie zjedzono ponad 50 tys. pierogów.

Tegoroczny festiwal połączony jest z obchodami 750. rocznicy śmierci św. Jacka - patrona Zakonu Dominikanów, dlatego towarzyszy mu "Jarmark św. Jacka". Impreza potrwa do środy 15 sierpnia. Organizatorami festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i zakon OO. Dominikanów.

Jak podkreślali organizatorzy, ideą festiwalu jest nawiązanie do jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych i promocja walorów kuchni staropolskiej wśród przybywających do Krakowa turystów.

Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem. Od soboty, do degustacji pierogów ustawiały się na placu Szczepańskim długie kolejki. - Jak szacują restauratorzy, w sobotę wśród gości festiwalu rozprowadzono 30 tys. pierogów, prawdopodobnie nie mniej zjedzono także w niedzielę, ale nie mamy jeszcze dokładnych danych - powiedziała Magdalena Łukasik z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W programie festiwalu oprócz degustacji znalazły się kiermasze, pokazy lepienia pierogów i występy artystyczne. Chętni mogą zwiedzić klasztor dominikanów i wysłuchać nieszporów gregoriańskich.

Organizatorzy festiwalu powołują się na legendę, według której biedacy poprosili o pierogi przechadzającego się ulicami Krakowa Świętego Jacka. Wiele słyszeli o tej bardzo wtedy elitarnej potrawie i chcieli jej skosztować. Święty Jacek spełnił ich prośbę. Inne podanie głosi, że św. Jacek w czasach głodu żywił biednych pierogami, które sam wymyślił i sam przygotowywał.

Św. Jacek Odrowąż (ur. pod koniec XII w., zm. 15 sierpnia 1257 r. i pochowany w kościele dominikanów w Krakowie), kaznodzieja i misjonarz, twórca polskiej prowincji dominikanów, kanonizowany w 1594 r. Jego kult znany jest nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, w obu Amerykach i Azji. Obecnie jego świętem jest 17 sierpnia.

Źródło: tvn24, eturystyka.org

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości