Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie. Fala kulminacyjna rano

TVN24

Aktualizacja:
Kraków. Prezydent ogłosił alarm przeciwpowodziowytvn24
wideo 2/35

W czwartek wieczorem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na obszarze Krakowa. Poziom wody w Wiśle na wodowskazie na Bielanach przekroczył 5,2 metra. Fala kulminacyjnej na Wiśle w Krakowie spodziewana jest w piątek rano o godzinie 8

Bogdan Klimek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa poinformował dziennikarzy, że według najnowszych danych fala kulminacyjna na Wiśle przejdzie wcześniej niż prognozowano - w piątek przed południem, a nie w sobotę i będzie niższa. Poziom wody nie powinien przekroczyć 5,7-5,8 metra. Wcześniej mówiło się o 7 metrach.

Najtrudniejsza sytuacja w dopływach Wisły

- Nie przewidujemy tutaj wyjścia rzeki poza bulwary, na chwilę obecną. Myślę, że zapowiedzi poranne o tym, że będzie siedem metrów to wszystko wskazuje, że takiego poziomu nie osiągniemy, i to jest budujące - powiedział Klimek.

- Martwilibyśmy się gdyby to było dziewięć metrów, ale dzisiaj daleko do dziewięciu (…). Wisła nie powinna nas bardzo zaskakiwać, bardziej dopływy - jeżeli będzie 5,7 czy 5,8 m - to nie jest to nic złego - dodał. Urzędnik ocenił, że najtrudniejsza sytuacja i największe zaangażowanie służb ratunkowych jest na rzece Serafa w rejonie osiedla Bieżanów, ale jest ona pod kontrolą. - Woda jest w międzywalu Serafy, zbiornik Drożdżownia posiada zapas kilkunastu centymetrów i delikatnie opada, na razie nie widzimy zagrożenia przelania się przez koronę - dodał. W rejonie Serafy rozkładane są worki z piaskiem, rękawy przeciwpowodziowe, pracują pompy. - Na tą trudną chwilę jest to pod kontrolą - zaznaczył.

Pomagają policjanci i żołnierze

Jak poinformowała policja na Twitterze, krakowska drogówka eskortuje "na sygnałach" ciężarówki transportujące worki z piaskiem w podtopiony rejon Bieżanowa. Policjanci kierują ruchem na objazdy, zabezpieczają newralgiczne miejsca. Częściowo zalane są ulice Półłanki, Sucharskiego i Popiełuszki.

Prezydent miasta Jacek Majchrowski podał na Facebooku, że w akcji przeciwpowodziowej pomaga 60 żołnierzy. Z miejskiego magazynu wydano do tej pory 9,5 tys. worków i 100 kubików piasku. - Razem z komendantem straży pożarnej, dziękuję tym mieszkańcom Krakowa, którzy zgłosili się na ochotników do ładowania worków z piaskiem - podkreślił.

Kulminacyjna fala na Wiśle w piątek o 8 rano

Fali kulminacyjnej na Wiśle w Krakowie spodziewamy się w piątek rano o godzinie 8. Będzie ona przechodziła do godziny 14. Według najnowszych prognoz z IMGW jeszcze tej nocy będą opady - do 45 milimetrów na metr kwadratowy - poinformował w czwartek wieczorem komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski.

Jak poinformował gen. Suski, prognozowany poziom fali kulminacyjnej w Krakowie to 583 cm (63 cm powyżej stanu alarmowego). Dodał, że jej wysokość zależy od odpadów na południu Polski i od ilości wody, która zasili Wisłę.

- Będziemy monitorować tę falę, która będzie napływała w stronę Krakowa, całą noc. Gdyby doszło do zagrożenia, dysponujemy odpowiednimi siłami i środkami, nawet nie musieliśmy do tej pory uruchamiać Centralnego Odwodu Operacyjnego – zapewnił Suski. Dodał, że służby są przygotowane na zagrożenie tą falą, choć według najnowszych prognoz i analiz nie powinno się nic wydarzyć.

Premier w Krakowie

W czwartek wieczorem w Krakowie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce i w sąsiednich województwach. Uczestniczyli w nim premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Premier na wieczornym spotkaniu dziękował wszystkim służbom za ich pracę. - To naprawdę było dzisiaj bardzo ważne, żeby zapobiegać potencjalnym szkodom, a tam gdzie one już wystąpiły, żeby likwidować skutki tych szkód - podkreślił. - Spotykaliśmy się z wieloma mieszkańcami, którzy byli w trudnej sytuacji. Staramy się pomagać, ta pomoc sąsiedzka też jest bardzo widoczna. Chciałem w tym momencie bardzo wszystkim podziękować - dodał Morawiecki. Poinformował, że w piątek o godzinie 9 odbędzie się "spotkanie sztabu wszystkich wojewodów - wojewodę małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego w związku z przewidywanymi falami kulminacyjnymi w nocy". "Pozostajemy cały czas w pogotowiu, monitorując sytuację i przygotowując się na ewentualną drugą falę powodziową" - zapewnił premier na Twitterze.

Drugi stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu i burzami w Krakowie

Według komunikatu Urzędu Miasta Krakowa do piątku, do godz. 18 przedłużono drugi, pomarańczowy stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu i burzami. Synoptycy IMGW w Krakowie prognozują wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wartość opadów wynosi miejscami od 30 do 60 mm. W trakcie opadów deszczu mogą występować burze z porywami wiatru do 60 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk określono na 90 proc.

Autor: ads\mtom / Źródło: PAP