TVN24 | Polska

W miejsce drzew zniszczonych przez nawałnicę mieszkańcy posadzą nowe. Miasto rozda sadzonki

TVN24 | Polska

Autor:
bp/gp
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Kraków po przejściu burzowego frontu (materiał z 24.07.2022)
Kraków po przejściu burzowego frontu (materiał z 24.07.2022)TVN24
wideo 2/5
TVN24Kraków po przejściu burzowego frontu (materiał z 24.07.2022)

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie rozda mieszkańcom sadzonki, które na prywatnych posesjach zastąpią drzewa zniszczone przez nawałnicę drzewa. W wyniku wichury, która przeszła przez miasto 23 lipca, złamanych i wywróconych drzew było ponad 100. Do tej pory miejskie służby usuwają skutki strat dokonanych przez front burzowy.

W związku z przejściem przez Kraków i okolice burzy, straż pożarna interweniowała 23 lipca aż 1300 razy, jednak do połowy pierwszego tygodnia sierpnia skutki nawałnicy wciąż były usuwane. - Nasze działania związane były z usuwaniem setek, a nawet tysięcy powalonych, połamanych gałęzi drzew - informował wtedy młodszy brygadier Sebastian Woźniak, rzecznik małopolskiej straży.

Według poniedziałkowych informacji magistratu, wstępny bilans nawałnicy z 23 lipca to ponad 100 złamanych i wywróconych drzew i ponad 200 zgłoszeń dotyczących ułamania konarów czy gałęzi. Najwięcej prac toczy się obecnie w krakowskich lasach, w których zniszczenia są największe.

Zniszczenia w Krakowie po nawałnicyTVN24
Kraków po nawałnicyTVN24

Nasadzenia zastępcze na osiedlach

Wiele drzew ucierpiało na działkach prywatnych i terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych, a niektóre z nich, z powodu znaczących uszkodzeń, musiały zostać pocięte i wywiezione. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zapowiedział, że mieszkańcy będą mogli starać się o sadzonki, które zastąpią zniszczony drzewostan.

O pomoc w doborze i zasadzeniu nowych drzew tuż po nawałnicy jako pierwsze do urzędu zgłaszały się spółdzielnie mieszkaniowe.

Kraków po nawałnicyTVN24

- W pierwszej kolejności postanowiliśmy pomóc osiedlu Podwawelskiemu, które ucierpiało najbardziej. Teraz analizujemy kolejne zgłoszenia. Chodzi o to, żeby odbudować drzewostan, który był tam wcześniej. Nie zawsze nasadzenia odbywają się w tym samym miejscu, w którym drzewo rosło wcześniej, jednak mówimy tu o różnicach rzędu kilku metrów. Wszystko zależy od tego, jakie środowisko będzie najlepsze dla rośliny oraz jaka będzie wola spółdzielni - powiedziała dziennikarzowi tvn24.pl Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Szczegółowe informacje dotyczące zgłaszania zapotrzebowania na sadzonki można znaleźć na stronie instytucji.

Sadzonki dla mieszkańców od września

Jak poinformowała Mikolaszek, ze wsparcia będą mogli skorzystać również właściciele prywatnych posesji. - We wrześniu opublikujemy informację o tym, w jakiej formie będzie można słać do nas zgłoszenia i na jakiej zasadzie udzielana będzie pomoc - powiedziała urzędniczka.

Program nasadzeń na prywatnych posesjach ma być uruchomiony podczas jesiennego sadzenia lasów. Wśród oferowanych sadzonek znajdą się najprawdopodobniej gatunki rodzime, które najlepiej radzą sobie podczas nawałnic, czyli między innymi buki, dęby czy jawory.

Nawałnica w Krakowie. Dwa tygodnie prac porządkowych

Nawałnica spowodowała w Krakowie duże zniszczenia. - Ona była stosunkowo krótka, ale bardzo intensywna. Dotknęła miasto nierównomiernie, zdecydowanie więcej tych interwencji mamy na południu Krakowa. Takie epicentrum nastąpiło przy ulicy Tynieckiej, tam siła wiatru była tak duża, że kilka drzew zostało wyrwane wraz z korzeniami - powiedział 24 lipca rano - kilkanaście godzin po burzy - młodszy brygadier doktor Łukasz Szewczyk, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Krakowie. 

Dodał, że szkody związane z zalaniem były znacznie mniejsze niż te, które wywołał wiatr. - Tych zdarzeń związanych z powalonymi drzewami, które blokowały jezdnię, które spadały na tory tramwajowe, spadały też na samochody, bo takich zdarzeń też mieliśmy dużo - mówił Szewczyk.

Według zapowiedzi Zarządu Zieleni Miejskiej prace porządkujące skutki lipcowej nawałnicy mają zakończyć się w tym tygodniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/gp

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości