Szymon Hołownia: to Komisja Europejska ustali, od zrealizowania którego kamienia milowego pójdą przelewy

Autor:
akr/adso
Źródło:
TVN24
Hołownia: przebrali izbę w drugą izbę, nie rozwiązali podstawowego problemu
Hołownia: przebrali izbę w drugą izbę, nie rozwiązali podstawowego problemuTVN24
wideo 2/10
TVN24Hołownia: przebrali izbę w drugą izbę, nie rozwiązali podstawowego problemu

O przyjętych przez Sejm zmianach w ustawie o Sądzie Najwyższym mówił w "Kropce nad i" Szymon Hołownia. Lider ruchu Polska 2050 ocenił, że rządzący "przebrali izbę w drugą izbę, nie rozwiązali podstawowego problemu".

Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia komentował w "Kropce nad i" w TVN24 przyjętą w czwartek wieczorem przez Sejm nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Ustawa zakłada likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co jest jednym z warunków akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską i wypłaty unijnych pieniędzy. W Sądzie Najwyższym powstanie w zamian Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

OGLĄDAJ "KROPKĘ NAD I" W TVN24 GO >>>

Według Hołowni, rządzący "przebrali izbę w drugą izbę, nie rozwiązali podstawowego problemu". - Neosędzia przez potarcie się o sędziego, który jest prawdziwym sędzią, nie staje się nagle sędzią - powiedział.

Gość TVN24 mówił też, że członkowie KE "to nie są głupi ludzie". - To są ludzie, którzy bardzo precyzyjnie przyglądają się temu, co dzieje się dzisiaj w Polsce i będą pewne rzeczy bardzo egzekwować. Oni wiedzą, że (premier Mateusz - red.) Morawiecki kłamie, oni doskonale zdają sobie sprawę, z kim mają do czynienia - dodał.

Wskazywał, że "to Komisja Europejska ustali, od którego momentu i od zrealizowania którego punktu, tego kamienia milowego, pójdą przelewy". Hołownia ocenił przy tym, że w Komisji "potrzebują też na forum europejskim mieć w pewnym sensie załatwioną sprawę zamknięcia KPO, ale wypłata pieniędzy to jest zupełnie druga rzecz".

Hołownia: Ziobro kosztował nas już ponad 200 milionów euro

Hołownia mówił również o wniosku o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który został w czwartek wieczorem odrzucony przez Sejm. Ministra bronił z mównicy między innymi premier Mateusz Morawiecki.

- Zbigniew Ziobro, i o tym powinien mówić dzisiaj premier Morawiecki, kiedy tylu Polaków boryka się z szaleństwem cenowym na stacjach benzynowych i w sklepach, kosztował nas już ponad 200 milionów euro w karach, które będziemy musieli zapłacić za jego pomysły - powiedział lider Polski 2050. Odniósł się tym do kwoty, którą osiągnęła kara nałożona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za działalność nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej.

Hołownia: Ziobro kosztował nas już ponad 200 milionów euro
Hołownia: Ziobro kosztował nas już ponad 200 milionów euroTVN24

Jak mówił, "to są pieniądze, które mogłyby dzisiaj pomóc realnie bardzo wielu ludziom, a Morawiecki jako premier powinien być stróżem tych pieniędzy". - Gdyby był premierem rzeczywiście Rzeczypospolitej, polskich obywateli, to wyrzuciłby Ziobrę na zbity pysk natychmiast po tym, kiedy zaczął te swoje kombinacje z wymiarem sprawiedliwości - dodał Hołownia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości