Nowa KRS o czyszczeniu, usuwaniu i rozliczaniu poprzedników. Padły nazwiska

[object Object]
Wiceprzewodniczący KRS chce, żeby komisja etyki zbadała "pozasądową polityczną działalność sędziów"transmisja Krajowej Rady Sądownictwa
wideo 2/5

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa rozważa "czyszczenie" lub "usuwanie" treści zamieszczonych na stronie internetowej przez poprzedników. Opowiada się też przeciwko ujawnieniu nazwisk sędziów, którzy poparli kandydatów do nowej Rady. Według członkini KRS, posłanki Krystyny Pawłowicz ujawnienie podpisów poparcia byłoby "rzucaniem pereł przed wieprze". Rada zobowiązała też komisję etyki, aby zajęła się "pozasądową polityczną działalnością sędziów". Uzasadniono, że chodzi między innymi o sędziów Igora Tuleyę i Waldemara Żurka.

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa, z piętnaściorgiem sędziów wskazanych przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz '15, a wybranych przez Sejm, zebrała się na drugim w tej kadencji posiedzeniu, które trwało od 9 do 11 maja. Nowa KRS zajmowała się podczas trzydniowego posiedzenia miedzy innymi spadkiem po Radzie poprzedniej kadencji, wygaszonej przez Sejm za pomocą nowej ustawy.

Zgodnie z przepisami obecnej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przebieg posiedzeń transmitowany jest w internecie. A zapisy wideo z posiedzeń - z wyłączeniem części utajnionych ze względu na ochronę prywatności - dostępne są na stronie KRS.

Wyczyszczenie, usunięcie, selekcja

Jedną z kwestii, którą zajmowano się na posiedzeniu, była sprawa dalszego utrzymywania lub usunięcia treści zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej przez KRS poprzedniej kadencji. Poprzednia Krajowa Rada Sądownictwa, w której zasiadali sędziowie wybrani przez zgromadzenia sędziowskie, do ostatniego posiedzenia sprzeciwiała się zmianom w sądownictwie wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Na każdym przewijał się zarzut naruszania przez obecną władzę konstytucji oraz podporządkowywania sądownictwa władzy wykonawczej.

Na stronie KRS do dziś znajdują się wezwania do sędziów, by nie przyjmowali funkcji i urzędów z rąk obecnej władzy, krytyczne opinie wobec projektów ustaw sądowniczych, a także polemika z treściami rozpowszechnianymi przez Polską Fundację Narodową w kampanii "Sprawiedliwe sądy". W imieniu poprzedniej KRS krytyczne stanowiska Rady prezentował w mediach rzecznik prasowy Waldemar Żurek. Rzadziej czynił to przewodniczący poprzedniej KRS Dariusz Zawistowski.

Członkowie obecnej Krajowej Rady Sądownictwa uznają treści pozostawione na stronie internetowej KRS głównie za dzieło Waldemara Żurka.

- Mamy tu pewne zaszłości i spadek przede wszystkim po działalności pana sędziego Żurka, który na stronach Krajowej Rady Sądownictwa zamieszczał różne treści ośmieszające Krajową Radę, atakujące rząd, atakujące państwa sędziów. Chciałam zapytać, czy możemy jakoś doprowadzić do wyczyszczenia tego i usunięcia. Czy do tego potrzebna jest jakaś nasza wola czy możemy takie działania podjąć i wyczyścić stronę KRS? - postulowała członkini Rady, posłanka Krystyna Pawłowicz.

- Chciałbym, aby nie używać słowa "wyczyścić" - zareagował obecny rzecznik KRS Maciej Mitera. - Nie będę czyścił - oświadczył.

Po tych słowach między członkami nowej KRS doszło do dyskusji o znaczeniach wyrazów "wyczyścić" i "usunąć" oraz o działalności poprzedniego rzecznika prasowego KRS.

Sędzia Mitera zapewnił jednak, że jeżeli Rada upoważni go, to gotów jest dokonać selekcji treści na stronie KRS pod kątem wskazania tych ewentualnego usunięcia.

Rozliczą "polityczne słowa w trakcie uzasadniania wyroków"

Wiceprzewodniczący KRS Wiesław Johann powiedział, że sprawa ma "znacznie głębszy aspekt". W tym momencie zaproponował uchwałę, aby komisja etyki KRS opracowała projekt stanowiska rady "w sprawie pozasądowej politycznej działalności sędziów". Uzasadniając swój projekt powiedział, że ma na myśli nie tylko działalność publiczną sędziego Waldemara Żurka, ale też "polityczne słowa w trakcie uzasadniania wyroków". Nie ukrywał, że ma na myśli między innymi sędziego Igora Tuleyę.

Igor Tuleya, sędzia wydziału karnego Sądu Okręgowego w Warszawie, znany jest z formułowania ustnych motywów i pisemnych uzasadnień wyroków niebędących teoretycznymi prawniczymi konstrukcjami, a wprost odnoszących się do badanych przez sąd okoliczności. Nakazując prokuraturze wznowienie umorzonego śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej, wypowiedział wielokrotnie potem cytowane zdanie: "16 grudnia pogrzebano demokrację, bezkarnie zgwałcono prawo, tamtej nocy umarła zwykła ludzka przyzwoitość". Naraził się tym politykom Prawa i Sprawiedliwości, którzy otwarcie zarzucali mu polityczne motywy orzeczenia. Sędziego skrytykowała - co rzadko się do tej pory zdarzało - warszawska prokuratura, która i tak ponownie umorzyła to śledztwo.

Teraz publicznym ogłaszaniem motywów orzeczeń sędziego Tulei ma zająć się komisja etyki Krajowej Rady Sądownictwa.

Zgodnie z wnioskiem wiceprzewodniczącego Johanna komisja etyki KRS ma zająć się przypadkami "pozasądowej, a w szczególności politycznej działalności sędziów".

Wiesław Johann proponuje, aby komisja zajęła się "pozasądową polityczną działalnością sędziów"
Wiesław Johann proponuje, aby komisja zajęła się "pozasądową polityczną działalnością sędziów"transmisja Krajowej Rady Sądownictwa

Wnioskodawca wytłumaczył, jakie przypadki miał na myśli. Tu wymienił z nazwiska sędziego Igora Tuleyę i przypomniał jego pamiętny wyrok z 2013 roku w sprawie śledztwa CBA dotyczącego podejrzeń o korupcję w szpitalu. W wyroku tym Tuleya napiętnował nocne przesłuchania prowadzone przez CBA.

- Ta [polityczna - przyp. red.] działalność [sędziów - przyp. red.] może być w różnej postaci - mówił w miniony piątek wiceprzewodniczący KRS Wiesław Johann. - To mogą być wypowiedzi publiczne, słowa polityczne wypowiadane w trakcie uzasadniania wyroku, ot chociażby przykład sprawy pana sędziego Tulei, w sprawie dotyczącej korupcji w jednym z warszawskich szpitali, gdzie mówiło się o metodach ubeckich, czy o metodach stalinowskich stosowanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Pod lupę wezmę bastion, który terroryzuje i szantażuje

Działalność sędziów Tulei i Żurka ma ocenić komisja etyki nowej KRS w składzie: posłanka Krystyna Pawłowicz i sędziowie: Wiesław Johann, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Dariusz Drajewicz i Rafał Puchalski (przewodniczący)

Działalność komisji ma być szersza. Posłanka Pawłowicz wnioskowała, aby zająć się również organizacjami zrzeszającymi sędziów.

- Warto ocenić od strony etycznej działalność stowarzyszeń sędziowskich "Iustitia" i "Temida" [prawdopodobnie chodzi o Stowarzyszenie Sędziów Themis - przyp. red.], które fatalnie krytykowały i oczerniały działalność sędziów, państwa środowiska, część osób jest wyrzucana teraz. To cały czas jest bastion, który terroryzuje i szantażuje środowisko sędziów - powiedziała Pawłowicz.

Stowarzyszenie "Iustitia" uznaje nową Krajową Radę Sądownictwa za nielegalną, bo powołaną - według stowarzyszenia - wbrew konstytucji. "Iustitia" nazywa nową KRS "instytucją pełniącą rolę Krajowej Rady Sądownictwa".

Krystyna Pawłowicz: komisja etyki KRS powinna zająć się stowarzyszeniami sędziów
Krystyna Pawłowicz: komisja etyki KRS powinna zająć się stowarzyszeniami sędziówtransmisja Krajowej Rady Sądownictwa

Sędzia "pragnie uspokoić" posłankę. "Będzie to naprawione"

Posłanka Pawłowicz narzekała, że członkowie stowarzyszeń sędziowskich "razem z częścią poprzedniej Krajowej Rady wycieczkami do Brukseli, spotkaniami z Komisją Wenecką, umawiali się, prezentowali jakieś stanowiska, o których my nie mieliśmy zielonego pojęcia".

W tym miejscu sędzia Jarosław Dudzicz zapewnił - zwracając się bezpośrednio do parlamentarzystki rządzącego ugrupowania - że sędziowie z nowej KRS wyjdą naprzeciw oczekiwaniom posłanki i będą rozpowszechniać za granicą właściwą - w przekonaniu sędziego Dudzicza - wizję zmian w polskim sądownictwie.

- Jeśli chodzi o kontakty z zagranicą, to chciałbym panią poseł uspokoić. Będzie to naprawione. I będzie rzetelna informacja szła w cały świat. Mogę zapewnić, że podejmiemy właściwe starania, żeby rzeczywiście to zmienić, w szczególności, żeby zlikwidować zniekształcony obraz polskiego wymiaru sprawiedliwości, jaki niestety pojawia się w mediach angielskojęzycznych i niemieckojęzycznych. Będziemy nad tym pracować - zapewnił członek nowej KRS.

Sędzia Jarosław Dudzicz do posłanki Krystyny Pawłowicz
Sędzia Jarosław Dudzicz do posłanki Krystyny Pawłowicztransmisja Krajowej Rady Sądownictwa

Wspomnianą wcześniej propozycję wiceprzewodniczącego Wiesława Johanna, aby komisja etyki zajęła się publicznymi wystąpieniami niektórych sędziów, obecni na posiedzeniu członkowie nowej KRS, przyjęli jednogłośnie.

Krystyna Pawłowicz dopytywała, czy uchwała dotyczy również treści zamieszczanych przez poprzednią KRS na stronie internetowej.

- Krysiu, dla mnie jest oczywiste, że problem, który podniosłaś, też powinien się w stanowisku komisji znaleźć jako jeden z przykładów niewłaściwego, naruszającego zasady etyki sędziowskiej postępowania - zapewnił Wiesław Johann.

Ujawnienie nazwisk to "rzucanie pereł przed wieprze”

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa pochyliła się również nad projektem ujawnienia nazwisk sędziów, którzy w procedurze naboru poparli kandydatury obecnych członków KRS. Sprawa ta budzi kontrowersje od kilku miesięcy.

Prezydencki projekt ustawy o KRS przewidywał, że nazwiska sędziów, którzy zgłaszali kandydatów do marszałka Sejmu miały być podawane do publicznej wiadomości. Na wniosek posła Waldemara Budy (Prawo i Sprawiedliwość) Sejm wyłączył jawność tych list. Do tej pory nie wiadomo, którzy sędziowie poparli kandydatów do nowej KRS. Marszałek zgodnie z ostatecznym brzmieniem ustawy, nie opublikował list poparcia. Z kolei minister sprawiedliwości udostępnił listy poparcia na wniosek Forum Obywatelskiego Rozwoju, ale usunął z list nazwiska sędziów, a zostawił wyłącznie numery porządkowe na listach.

W Sejmie znajduje się obecnie projekt zmiany ustawy o KRS, który ma umożliwić ujawnienie list poparcia. Zgłosili go posłowie PSL, a marszałek poprosił Radę o zaopiniowanie.

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa opowiedziała się jednak przeciw ujawnianiu nazwisk sędziów popierających kandydatury obecnych członków KRS. Według Rady ujawnienie godziłoby w prywatność osób popierających i nierówno traktowało obywateli. W myśl bowiem poselskiego projektu miałyby być ujawnione poparcie dokonane przez sędziów. Tymczasem jedną z obecnych członkiń KRS Teresę Kurcyusz-Furmanik poparła wymagana prawem grupa obywateli niebędących sędziami. Ujawnienia ich nazwisk w projekcie nie przewiduje się.

Wypracowywanie stanowiska wobec poselskiego projektu ujawnienia nazwisk sędziów trwało w KRS dwa dni. Najpierw zespół, któremu przewodniczył Wiesław Johann proponował, żeby sprzeciwić się tylko ujawnianiu numerów PESEL sędziów na listach poparcia. Wobec ujawnienia nazwisk sprzeciwu nie przewidywano.

Dagmara Pawełczyk-Woicka i Krystyna Pawłowicz o planie ujawnienia list poparcia
Dagmara Pawełczyk-Woicka i Krystyna Pawłowicz o planie ujawnienia list poparciatransmisja Krajowej Rady Sądownictwa

Ten projekt wywołał jednak sprzeciw członków KRS. Najdalej idących argumentów używali zasiadający w Radzie politycy. Posłanka Krystyna Pawłowicz uznała, że ewentualne ujawnienie list poparcia byłoby wystawieniem figurujących na nich sędziów "na żer barbarzyńców politycznych". Pawłowicz uznała za bezprawne naciski środowisk sędziowskich, aby nie kandydować i nie popierać kandydatów do KRS wybieranej przez Sejm oraz ostrzeżenia, że uczestnictwo w niekonstytucyjnym organie będzie w przyszłości traktowana jako złamanie prawa.

Krystyna Pawłowicz nazwała ewentualność podania do publicznej wiadomości nazwisk sędziów popierających kandydatów do KRS "rzucaniem pereł przed wieprze dosłownie i w przenośni".

Z kolei poseł, były prokurator Stanisław Piotrowicz dowodził wręcz, że wobec sędziów mających zamiar kandydować do KRS albo popierać kandydatów dopuszczano się "w pewnym zakresie" wręcz gróźb karalnych. Zdaniem Piotrowicza charakter takich gróźb miały ostrzeżenia przed przyszłymi konsekwencjami przyjmowania przez sędziów stanowisk od obecnej władzy.

Stanisław Piotrowicz sugeruje, że w pewnym zakresie dopuszczano się gróźb karalnych
Stanisław Piotrowicz sugeruje, że w pewnym zakresie dopuszczano się gróźb karalnychtransmisja Krajowej Rady Sądownictwa

Pierwszy projekt sędziego Johanna, aby ujawnić nazwiska, a nie ujawniać numerów PESEL, nie przeszedł. Następnego dnia Wiesław Johann zaproponował, aby Rada w ogóle nie zajmowała stanowiska wobec poselskiego projektu, aby nie być sędzią we własnej sprawie. Tej propozycji KRS również nie przyjęła. Przyjęła dopiero trzecią propozycję sędziego Johanna, aby projekt ujawnienia list poparcia uznać za niekonstytucyjny.

Autor: jp//kg / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Jedynym ministrem z ramienia PSL, który będzie się ubiegał o mandat europosła, będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. Więcej kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z rządu nie przewidujemy - przekazał w "Kropce nad i" w w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Michał Szczerba, który sam będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, mówił, iż jest "absolutnie przekonany, że to będzie najważniejsza kadencja Parlamentu Europejskiego w historii". Zapewnił jednocześnie, że komisja śledcza do spraw afery wizowej, której przewodniczy, "wykona swoją robotę". 

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24