Polska

Prezes PSL: budujemy blok na wybory. Jest już nazwa

Polska

[object Object]
Kosiniak-Kamysz: budujemy blok na wyborytvn24
wideo 2/35

Rada Naczelna PSL debatowała w sobotę nad tym, w jakiej formule ludowcy wystartują w wyborach parlamentarnych. - Podjęliśmy decyzję o budowaniu bloku na wybory do parlamentu polskiego na czele z Polskim Stronnictwem Ludowym - powiedział szef partii Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Podjęliśmy decyzję o budowie bloku na wybory do parlamentu polskiego na czele z Polskim Stronnictwem Ludowym. Zapraszamy tych wszystkich, którzy podzielają nasze wartości - powiedział na konferencji po posiedzeniu Rady Naczelnej PSL prezes stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał, chodzi o "wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe".

PSL tworzy Koalicję Polską

Blok ma się nazywać Koalicja Polska.

- Zapraszamy wszystkich do współpracy, dla których ta idea i te wartości są bliskie - powiedział prezes PSL.

Jak dodał, "zobowiązaliśmy się również do przedstawienia i przygotowywania listy kandydatów jak najszybciej, bo wybory mogą się odbyć już niedługo. Do 20 czerwca zbieramy kandydatury i będziemy przedstawiać najlepszych kandydatów".

- Będziemy chcieli budować wspólną listę do Senatu, tak jak budujemy blok, który ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie wyborcy centrowego, blok centrowy, tak zwaną Koalicję Polską. Taką nazwę przyjęliśmy w uchwale dzisiejszej Rady Naczelnej - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz: ostateczna decyzja co do budowy Koalicji Polskiej w czerwcu
Kosiniak-Kamysz: ostateczna decyzja co do budowy Koalicji Polskiej w czerwcutvn24

Jego zdaniem, "w wyborach do Senatu powinniśmy wystawić wspólnych kandydatów, albo nie wystawiać kandydatów przeciw sobie".

Poinformował, że pomysł zostanie poddany konsultacjom. - Zostanie on poddany pod rozwagę struktur PSL w całym kraju, a ostateczna decyzja zapadnie w czerwcu na kolejnej Radzie Naczelnej - powiedział.

- Wierzymy, że jest miejsce w opozycji dla konserwatystów, chadeków, ludowców dla tych wszystkich, którzy może nie znaleźli swojego najlepszego miejsca w ostatnich wyborach i nie poszli do tych wyborów. O te głosy będziemy chcieli zawalczyć - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

"Przyjeżdżamy do każdej gminy z nowym programem"

Prezes PSL przedstawił założenia programowe. - Przyjeżdżamy do każdej gminy, do każdej wioski, każdego miasta z nowym programem - zapewnił.

- Po pierwsze, bezpłatne i darmowe leki, w tym szczepienia. To jest wielki koszt dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia - mówił Kosiniak-Kamysz.

Przekazał, że postuluje wprowadzenie emerytury bez podatku. - To jest bardziej popierane rozwiązanie niż trzynasta emerytura - dodał.

Zadeklarował wsparcie dla aktywnych rolników poprzez 1200 zł dopłaty minimalnej do hektara oraz "zerowy VAT" dla produktów zdrowej żywności. - Taki wniosek zgłosimy już w tym Sejmie - stwierdził prezes PSL.

W trakcie konferencji zapowiedział wprowadzenie "bezpiecznego internetu" oraz obniżkę PIT-u do 10 procent dla samozatrudnionych. - To jest niezwykle potrzebne przy rosnących składkach na ZUS - mówił Kosiniak-Kamysz.

- Chcemy uzupełniać programy wprowadzone w tej kadencji, tak jak 500 plus. Chcemy, żeby było dla tych, którzy uczą się, studiują i skończyli 18 rok życia. Do końca studiów 500 plus powinno być dostępne. To jest bardzo ważne, żeby premiować talenty - dodał prezes PSL.

"Wyciągamy tę ofertę do wszystkich tych, którzy podzielają te wartości"

Dopytywany, do kogo PSL "wyciąga rękę", kogo zaprasza do zapowiedzianej koalicji Kosiniak-Kamysz odparł, że na pewno nie rządzących. - To chyba oczywiste, bo nie podzielają tych idei, które przedstawiłem - zaznaczył lider PSL.

- Wyciągamy tę ofertę do wszystkich tych, którzy podzielają te wartości. Wydaje mi się, że to nie są tylko partie polityczne, ale to są przede wszystkim nasi rodacy, którzy takiej oferty wielokrotnie w spotkaniach oczekiwali. Jest też duże środowisko bezpartyjnych samorządowców, którzy wystartowali w wyborach do sejmiku i osiągnęli przyzwoity, bardzo dobry wynik (...) Więc to jest środowisko samorządowców, z którymi byśmy bardzo chcieli, jeżeli popierają te wartości, współpracować - mówił Kosiniak-Kamysz.

Jego zdaniem opozycja w jednym bloku taka bardzo szeroka od prawa do lewa jest "trudna do sformułowania na dzień dzisiejszy". - Dwa bloki, bardziej lewicowo-liberalny i bardziej centrowo-chadecki ten, który my proponujemy - w takich dwóch blokach jest większa szansa na sukces wyborczy - ocenił lider PSL.

Autor: KB//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości