Polska

Korwin-Mikke ukarany za słowa o "afrykańskim szambie"

Polska

EBSJanusz Korwin-Mikke słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi. Przemówienie z 19.01 o Unii Europejskiej

Lider partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke został w czwartek ukarany przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego za swoje wypowiedzi, w których porównywał mieszkańców Afryki przybywających do Europy do zalewającego ją szamba. Korwin-Mikke będzie miał czasowy zakaz wypowiadania się w europarlamencie oraz straci część diet.

Eurodeputowany Korwin-Mikke mówił podczas czerwcowej debaty dotyczącej rozwiązania kryzysu migracyjnego, iż "dyplomata kongijski powiedział, że Europę zalewa afrykańskie szambo". - Możemy być dumni, że uwolniliśmy części Afryki od tego szamba, ale naszym obowiązkiem jest nauczenie tych ludzi rozumu - oświadczył.

Karą zakaz wypowiadania się

Zgodnie z decyzją szefa Parlament Europejskiego Martina Schulza Korwin-Mikke zostanie pozbawiony diet o równowartości 3 tys. euro. Będzie miał też zakaz wypowiada się podczas sesji europarlamentu przez pięć dni. Sam lider partii KORWiN zapowiedział, że będzie odwoływał się od tej decyzji nawet do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Jego zdaniem karanie go za cytowanie kongijskiego dyplomaty to zamach na jego prawo do wolności wypowiedzi.

Autor: jaz/ja / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości