Polska

Korwin-Mikke nie wystartuje

Polska

PAP/Jacek TurczykKorwin Mikke nie wystartuje w wyborach

Janusz Korwin-Mikke nie wystartuje w wyborach. Nowa Prawica została zarejestrowana tylko w 21 okręgach. PKW odmówiła rejestracji w okręgu warszawskim, z którego startować miał Korwin-Mikke.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, komitet wyborczy, który zarejestrował do 30 sierpnia do godz. 24 listy kandydatów co najmniej w połowie (21) okręgów wyborczych, uprawniony jest do rejestracji dalszych list bez zebrania wymaganych podpisów. Zgłoszenie list kandydatów w tych okręgach następuje na podstawie zaświadczenia PKW wydanego na wniosek zainteresowanego komitetu wyborczego, złożony do 40 dnia (tj. 30 sierpnia) przed dniem wyborów.

Partia Korwin-Mikkego do końca sierpnia zarejestrowała komitety w 21 okręgach. PKW odrzuciła jednak wniosek o wydanie zaświadczenia potrzebnego do rejestracji list kandydatów Nowej Prawicy we wszystkich okręgach.

W jesiennych wyborach parlamentarnych wystartuje siedem komitetów wyborczych o charakterze ogólnopolskim, czyli tych, które zarejestrowały listy kandydatów w całym kraju. Są to komitety: PO, PiS, SLD, PSL, PJN, Ruchu Palikota i Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jacek Turczyk

Pozostałe wiadomości