TVN24 | Polska

"Ten wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami współistniejącymi"

TVN24 | Polska

Autor:
pqv//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
W Lublinie zmarł pacjent zakażony koronawirusem
wideo 2/6
W Lublinie zmarł pacjent zakażony koronawirusem

Przyczyna zgonu była inna niż ostra niewydolność oddechowa - podkreślił kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych lubelskiego szpitala, doktor Krzysztof Tomasiewicz, pytany o 66-letniego mężczyznę, trzeciego zmarłego w Polsce pacjenta z koronawirusem. - Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami współistniejącymi - dodał specjalista.

O śmierci mężczyzny przebywającego w Klinice Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę wieczorem za pośrednictwem mediów społecznościowych.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL>>>

Lekarz: inny mechanizm niż przy dwóch pierwszych zgonach

Krótko po godzinie 21 w sobotę zorganizowana została konferencja prasowa z udziałem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki i kierownika kliniki, w której zmarł pacjent, doktora hab. nauk med. Krzysztofa Tomasiewicza.

- W imieniu mieszkańców powiatu lubelskiego pragnę złożyć wyrazy serdecznego współczucia najbliższym zmarłego. Jest to trudna chwila - powiedział wojewoda.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Głos zabrał też doktor Tomasiewicz. - Zmarłego pacjenta przyjęliśmy w nocy z 11 na 12 marca. Miał on, obok koronawirusa, przewlekłe choroby współistniejące - wyjaśniał. - Ten fakt z dużym prawdopodobieństwem wskazuje, że przyczyna zgonu była inna niż ostra niewydolność oddechowa. Chciałbym to podkreślić, dlatego że jest to trochę inny mechanizm zgonu niż te dwa dotychczasowe u dwóch pacjentów wcześniej hospitalizowanych w innych miastach w Polsce - wyjaśnił lekarz.

Dopytywany, czy bezpośrednią przyczyną zgonu były inne obciążenia chorobowe pacjenta, a nie zakażenie koronawirusem, profesor Tomasiewicz powiedział, że w tym momencie można tak wnioskować.

Procedury w związku z koronawirusemTVN24

- Ten wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami współistniejącymi. Nie wchodząc w szczegóły kliniczne, mogę powiedzieć, że te jak gdyby dodatkowe przyczyny spowodowały zgon - podkreślił specjalista.

Ministerstwo Zdrowia: nowe przypadki zakażeń, ponad 1,5 tysiąca testów

W Polsce potwierdzono dotąd 104 przypadki koronawirusa, trzy osoby zmarły, a 13 wyleczono. Pierwszy zgon z powodu koronawirusa odnotowano 12 marca, zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu. 13 marca zaś w szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna.

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1,5 tysiąca testów na obecność patogenu.

W ostatnich dniach zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

Stan zagrożenia epidemicznego

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa, towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie mogą wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele wracający do kraju będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W jaki sposób można dostać się na terytorium Polski? GoogleMaps

STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO. CO SIĘ ZMIENIA? >>>

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował również o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary - zamówienia możliwe będą tylko na wynos lub z dowozem.

RESTAURACJE, PUBY, GALERIE, SKLEPY. CO JEST ZAMKNIĘTE, CO OTWARTE >>>

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 roku.

Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości