TVN24 | Polska

Czwarta fala koronawirusa? Kiedy możemy spodziewać się bardzo dużej liczby zakażonych - przewiduje ekspert

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP
Niedzielski: jesteśmy w sytuacji, gdy nie zadajemy sobie już pytania, czy nastąpi czwarta falą covidu, ale kiedy ona nastąpi TVN24
wideo 2/6
TVN24Niedzielski: jesteśmy w sytuacji, gdy nie zadajemy sobie już pytania, czy nastąpi czwarta fala, ale kiedy ona nastąpi (wideo z 23.07)

Szczepionka na koronawirusa chroni nas, ale osoby zaszczepione są też w mniejszym stopniu, o ile w ogóle, transmiterami zakażenia. Zatem chronią one również podatne osoby ze swojego otoczenia - wskazywał w Polskim Radiu 24 dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego profesor Grzegorz Gielerak. Mówił też, że druga połowa sierpnia to "moment, kiedy możemy spodziewać się dużej, żeby nie powiedzieć bardzo dużej, liczby osób zakażonych". O możliwej czwartej fali koronawirusa mówił ostatnio minister Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek, że wariant Delta wypiera inne mutacje koronawirusa. Podał, że scenariusze dotyczące przebiegu czwartej fali pandemii w Polsce mówią o zakażeniach na poziomie tysiąca dziennie w wersji najlepszej oraz o 10-15 tysięcy nowych zakażeń w najgorszym przypadku. Szef resortu zdrowia przekonywał, że jeszcze wszystko jest w naszych rękach. - To nie jest prognoza, która jest zadana i będzie się realizować, tylko wszystko zależy od tego, jaki będzie poziom wyszczepienia – podkreślał minister.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wzrost zachorowań spodziewany w drugiej połowie sierpnia

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego generał dywizji profesor Grzegorz Gielerak, komentując w niedzielę w Polskim Radiu 24 sytuację epidemiczną, także podkreślał znaczenie szczepień. - Druga połowa sierpnia to moment, kiedy możemy spodziewać się dużej, żeby nie powiedzieć bardzo dużej, liczby osób zakażonych - powiedział.

Szczepienia przeciw koronawirusowi "jedynym skutecznym sposobem"

Przywołując przykłady z innych krajów, w tym Wielkiej Brytanii, lekarz mówił, że widać, jak bardzo skuteczne są szczepienia i jak zmieniają rzeczywistość pandemii. Profesor zwracał również uwagę, że powszechny program szczepień powoduje zniesienie zależności między zakaźnością koronawirusa a liczbą hospitalizacji i zgonów.

- Owszem, szczepionka chroni nas, ale osoby zaszczepione są też w mniejszym stopniu, o ile w ogóle, transmiterami zakażenia. Zatem chronią one również podatne osoby ze swojego otoczenia - wyjaśniał. Zaznaczał, że wirus kieruje się bezwzględną logiką zapewnienia sobie przetrwania i atakuje osoby podatne. - Jedyny dziś skuteczny sposób, by stać się niepodatnym, to zaszczepienie, do którego gorąco namawiam - apelował profesor Gielerak.

Rośnie liczba zakażeń wariantem Delta koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały w piątek komunikat, w którym ostrzegają, że rośnie liczba zakażeń wariantem Delta koronawirusa. Przeważa on już w 19 krajach Europy. Obie organizacje zalecają przyspieszenie szczepień.

Zgodnie z danymi podanymi w niedzielę na stronach rządowych, w Polsce wykonano dotąd ponad 33 mln 739 tysięcy szczepień przeciw COVID-19.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 16 milionów 960 tysięcy osób.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock