Zakażony na pogrzebie kardynała. Sanepid prosi o kontakt

TVN24 | Polska

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP
Archidiecezja KrakowskaArcybiskup Jędraszewski o kardynale Jaworskim: człowiek wielkiej kultury i pobożności

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie zwróciła się do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z prośbą o ustalenie osób, które podczas pogrzebu kardynała Mariana Jaworskiego – 11 września w Kalwarii Zebrzydowskiej - mogły mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem.

Arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej kardynał Marian Jaworski zmarł 6 września w Krakowie w wieku 94 lat.

11 września w uroczystości pogrzebowej uczestniczył rektor Akademii Ignatianum – jezuickiej uczelni wyższej, który jak się potem okazało, jest zakażony koronawirusem. "Osoba ta przyjechała do Kalwarii Zebrzydowskiej własnym środkiem transportu i nie uczestniczyła w obiedzie" - podał sanepid.

Kilka dni wcześniej - 8 września - do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wadowicach wpłynął dodatni wynik testu jednego z ojców bernardynów, gospodarzy kalwaryjskiego sanktuarium. Zakonnik przebywa w izolacji domowej, a sanepid skierował na kwarantannę jeszcze jednego z braci.

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Marta Mastyło powiedziała w piątek, że pismo z krakowskiego sanepidu nie dotarło jeszcze do uczelni. - Władze Uniwersytetu uczestniczyły w uroczystości pogrzebowej kardynała Mariana Jaworskiego, gdyż był to pierwszy rektor naszej uczelni. Wszyscy, jak do tej pory, czują się dobrze, nie wykazują żadnych objawów chorobowych. Zachowujemy wszelkie środki ostrożności w związku z pandemią – przekazała rzeczniczka.

Kardynał Marian Jaworski miał 94 lataJoanna Adamik, Archidiecezja Krakowska, domena publiczna Wikipedia

Zakażenia w Kolegium Księży Jezuitów

Do tej pory testy potwierdziły zakażeniu u czterech księży i jednego kleryka z Kolegium Księży Jezuitów przy ul. Kopernika 26. Dwie osoby są hospitalizowane w Szpitalu Uniwersyteckim. Kilkanaście przebywa na kwarantannie. Zamknięta dla wiernych została bazylika jezuitów przy ul. Kopernika. Z zakażonym rektorem Ignatianum – według danych sanepidu - kontakt miało także pięć osób z uczelni, w tym dwie osoby świeckie. - Informacje o dwóch osobach przekazano do stacji sanepidu w Bochni i Wadowicach, jedna osoba pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym - podała rzeczniczka prasowa małopolskiego sanepidu Dominika Łatak-Glonek.

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska, domena publiczna Wikipedia