"Nie da się stwierdzić, czy to człowiek zaraził wirusem norkę czy też zwierzę zaraziło człowieka"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemicznej w Gdańsku Anna Obuchowska powiedziała w piątek, że na obecnym etapie nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy na fermie norek w Leźnie (Pomorskie) to człowiek zaraził wirusem norkę, czy zwierzę zaraziło człowieka. 

- Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy to człowiek zaraził wirusem norkę, czy też zwierzę zaraziło człowieka – powiedziała w piątek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemicznej w Gdańsku Anna Obuchowska. - Nie znamy jeszcze odpowiedzi na pytania, jak to było i kto kogo zaraził. Trwają badania – dodała.

Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda powiedział w piątek, że na jego polecenie Inspekcja Weterynaryjna wykonała kontrole na fermach norek, a Główny Lekarz Weterynarii wdrożył diagnostyczny program pilotażowy obejmujący badania tych zwierząt. - Badania wykonane zostały w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, następnie w imię nadrzędnego celu, jakim stała się ochrona zdrowia publicznego, na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii, wdrożono trzy akty rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi regulujące prawnie całokształt działań w zakresie postępowania administracyjnego, wraz z katalogowaniem zakażeń SARS-CoV-2 u norek, badaniami urzędowymi i ewentualną likwidacją stad – wyjaśnił.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Ministerstwo rekomenduje wdrożenie standardów bioasekuracyjnych

Jak podkreślił, dotychczas badania wykonane na 18 fermach wykazały na jednej z nich zakażenia norek wraz ze współistniejącym zakażeniem człowieka. Grzegorz Puda wskazał, że ministerstwo, poprzez podległe i nadzorowane jednostki, monitorowało i analizowało rozwój sytuacji epidemiologicznej w zakresie zakażeń SARS-CoV-2 i zachorowań na COVID-19 u ludzi w Europie w 2020 roku. Podkreślił, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rekomenduje hodowcom norek wdrożenie najwyższych standardów w zakresie zabezpieczeń bioasekuracyjnych.

O pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem u norek na terenie Polski Ministerstwo Rolnictwa poinformowało 31 stycznia. Zakażenie potwierdzono na fermie w Leźnie w powiecie kartuskim (Pomorskie). Podjęto decyzję o likwidacji hodowli, która liczyła 5845 norek. Przypadki COVID-19 potwierdzono wcześniej na fermach norek w innych europejskich państwach, między innymi w Szwecji, Grecji, Holandii, Danii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: