TVN24 | Polska

Reuters: koronawirus zaostrza problem, z którym mierzy się polskie górnictwo. #Piszą o Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
ft/kab
Źródło:
TVN24, Reuters, BBC, Deutsche Welle
Zagraniczne media o koronawirusie na Śląsku
Zagraniczne media o koronawirusie na Śląsku TVN24
wideo 2/21
TVN24Zagraniczne media o koronawirusie na Śląsku

Śląsk stał się centrum epidemii COVID-19 w Polsce - zwracają uwagę zagraniczne media. Wskazują także na decyzję polskich władz o wstrzymaniu wydobycia w 12 kopalniach. BBC podkreśla z kolei, że Polska wcześnie podjęła decyzję o zamknięciu gospodarki, co pozwoliło na uniknięcie dużej liczby zakażonych i zmarłych. Przegląd światowych mediów zaprezentowała Kamila Rachwalska z TVN24 BiS. #PisząoPolsce.

W Polsce od początku pandemii COVID-19 zachorowało już 27 365 osób, z których 1 182 zmarło. Zanotowane w poniedziałek 8 czerwca 599 nowych przypadków w naszym kraju było największą liczbą, jaką tego dnia odnotowano w jakimkolwiek państwie Unii Europejskiej. W znajdujących się na drugim miejscu Włoszech stwierdzono o ponad połowę infekcji mniej - 280.

W ostatnich tygodniach większość nowych zakażeń dotyczy Śląska, gdzie w kopalniach wybuchają nowe ogniska epidemiczne. W regionie tym zachorowało już ponad 10 tysięcy osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zagraniczne media o sytuacji na Śląsku

O sytuacji na Śląsku piszą w ostatnich dniach zagraniczne media, a ich zestawienie zaprezentowała w TVN24 Kamila Rachwalska. Brytyjski "Financial Times" podkreśla, że region ten stał się epicentrum pandemii, a około połowa przypadków koronawirusa, które pojawiły się w ciągu ostatnich sześciu tygodni w Polsce, odnotowano właśnie tam. Dziennik zwrócił uwagę na działania polskich władz, które w związku rozszerzeniem się wirusa postanowiły o wstrzymaniu wydobycia w 12 kopalniach.

Berliński dziennik "Die Tageszeitung", cytowany przez portal Deutsche Welle, już w maju nazwał Śląsk "polską Lombardią" i porównał go do epicentrum pandemii we Włoszech. Portal Euronews zwrócił natomiast uwagę na badania przesiewowe prowadzone przez Jastrzębską Grupę Węglową i Polską Grupę Górniczą.

Dziennikarze BBC piszą, że Polska stosunkowo wcześnie podjęła surowe środki w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, dzięki czemu nasz kraj uniknął tragicznego bilansu ofiar śmiertelnych i zakażeń, co stało się w niektórych państwach Europy Zachodniej. Portal brytyjskiego nadawcy podkreślił też, że "górnicy pracują w wilgotnych, zamkniętych przestrzeniach", co sprzyja rozprzestrzenianiu się patogenu.

Agencja Reutera wskazała, że górnicy stanowią 20 procent wszystkich osób zakażonych w Polsce. Jak dodała agencja, koronawirus zaostrza problemy, przed którymi od lat stoi polskie górnictwo węglowe.

Autor:ft/kab

Źródło: TVN24, Reuters, BBC, Deutsche Welle

Źródło zdjęcia głównego: BBC, Euronews, Financial Times

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości