TVN24 | Polska

Wzrost liczby zakażeń na wschodzie kraju. Skutki niskiego poziomu szczepień

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
TVN24
Dr Andrzej Trybusz: tam, gdzie jest mały odsetek osób zaszczepionych, tam mamy więcej zachorowań, hospitalizacji i zgonów
Dr Andrzej Trybusz: tam, gdzie jest mały odsetek osób zaszczepionych, tam mamy więcej zachorowań, hospitalizacji i zgonówTVN24
wideo 2/4
TVN24Dr Andrzej Trybusz: tam, gdzie jest mały odsetek osób zaszczepionych, tam mamy więcej zachorowań, hospitalizacji i zgonów

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1344 nowych wykrytych zakażeniach koronawirusem. Stwierdzono również zgon 23 osób na COVID-19. Znowu najwięcej nowych przypadków jest w Lubelskiem - tam też poziom zaszczepienia jest jednym z najniższych w kraju. O konieczności szczepień i o pracach nad lekiem na COVID-19 w "Faktach po Faktach" TVN24 rozmawiali doktor Leszek Borkowski i doktor Andrzej Trybusz.

Amerykański koncern Merck będzie ubiegać się o warunkowe dopuszczenie do obrotu doustnego leku Molnupiravir na COVID-19. - Póki lek jest niedopuszczony,  to nie mamy leku, tylko mamy kandydata - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 doktor Leszek Borkowski ze Szpitala Wolskiego w Warszawie.

OGLĄDAJ "FAKTY PO FAKTACH" W TVN24 GO >>>

Dr Leszek Borkowski: leki, które są rozpatrywane w wielu firmach farmaceutycznych to są w tej chwili inhibitory proteaz
Dr Leszek Borkowski: leki, które są rozpatrywane w wielu firmach farmaceutycznych to są w tej chwili inhibitory proteazTVN24

- Leki, które są rozpatrywane w wielu firmach farmaceutycznych, to są w tej chwili inhibitory proteaz, czyli takie leki, które działają wtedy, jeżeli wirus wniknie do organizmu pacjenta i próbuje się rozmnożyć - wyjaśnił. - Wtedy się blokuje jego rozmnażanie. A proteazy to są nożyczki konstrukcyjne. One niezwykle precyzyjnie tną białko, odpowiadają za syntezę białka, jego kształt i rozmiar. Jak się zablokuje te nożyczki, to cały proces rozmnażania szlag trafia - dodał.

Pojawienie się leku nie oznacza braku konieczności szczepienia przeciwko COVID-19

Zdaniem doktora Leszka Borkowskiego inhibitory proteaz to "dobry kierunek w poszukiwaniu leku przeciwko Sars-CoV-2". – Sprawdziliśmy to w przypadku HIV. Leki, które są stosowane dla osób, które zetknęły się z wirusem HIV, są inhibitorami proteaz. Lekarz wyjaśnił, że w momencie, gdy pojawi się lek przeciwko Sars-CoV-2 nie oznacza to, że nie trzeba się szczepić.

Dr Leszek Borkowski: pojawienie się leku nie oznacza braku konieczności szczepienia przeciwko COVID-19
Dr Leszek Borkowski: pojawienie się leku nie oznacza braku konieczności szczepienia przeciwko COVID-19TVN24

- Inhibitory proteaz to są takie leki, które mają dużo interakcji, czyli ludzie, którzy biorą leki na nadciśnienie, chorują na tarczycę, biorą środki antykoncepcyjne, nie mogą tych leków brać - wytłumaczył.

Wzrost liczby zakażeń na wschodzie kraju. Skutki niskiego poziomu szczepień

Ostatniej doby wykonano ponad 42 tysiące testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 25 tysiące testów antygenowych. Wykryto 1344 nowe zakażenia koronawirusem, zmarły 23 osoby z COVID-19 - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

- Mamy to, czego mogliśmy się spodziewać. Tam, gdzie jest mały odsetek osób zaszczepionych, tam mamy więcej zachorowań, a co za tym idzie więcej hospitalizacji i więcej zgonów - zwrócił uwagę doktor Andrzej Trybusz, były główny inspektor sanitarny.

- To w tej chwili głównie dotyczy województwa lubelskiego, ale generalnie ściany wschodniej, bo również nie najlepiej kształtuje się sytuacja w województwie podlaskim. Jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę to, że w poprzednich falach ten region był dość oszczędzany, tam nie było bardzo dużych ognisk, więc naturalna odporność uzyskana w wyniku przechorowania jest również niewielka.

Autor:asty//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości