TVN24 | Polska

W Lublinie i Białej Podlaskiej większość hospitalizowanych z COVID-19 to osoby niezaszczepione

TVN24 | Polska

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Doktor Rakowski: Obserwujemy zmianę trendu. Pod koniec września może być nawet 2000 przypadkówTVN24
wideo 2/4
TVN24Doktor Rakowski: Obserwujemy zmianę trendu. Pod koniec września może być nawet 2000 przypadków

Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie poinformował, że w placówce leczonych jest 28 pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Większość to osoby niezaszczepione. Podobna sytuacja jest w Białej Podlaskiej.

- Praktycznie wszystkie osoby, które mamy w tej chwili w klinice, poza trzema, są niezaszczepione. Niezaszczepione są praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie, które wymagają tlenoterapii wysokoprzepływowej, albo podłączenia do respiratora – powiedział kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 prof. Krzysztof Tomasiewicz.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W czwartek w SPSK1 przebywało 28 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Osiem łóżek było wolnych. Na intensywnej terapii zajętych było wszystkich dziewięć łóżek. Jak poinformował prof. Tomasiewicz, zaledwie 2-5 proc. jego pacjentów to osoby zaszczepione.

Większość pacjentów z COVID-19 to osoby niezaszczepione

Jak poinformowała asystentka dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej Emilia Komorowska, w czwartek w szpitalu było 13 pacjentów zakażonych COVID-19. Wolnych pozostawało 11 łóżek.

"Wśród obecnie przebywających, jako zakażonych COVID-19, jeden pacjent był zaszczepiony pierwszą dawką szczepionki w dniu 28 sierpnia, a został przyjęty na oddział 10 września z trwającymi, nasilającymi się dolegliwościami" - napisała Komorowska. Dodała, że w przypadku tego pacjenta uznano, że zaraził się przed przyjęciem szczepionki. "Pozostali pacjenci przebywający w obszarze COVID-19 nie byli szczepieni" - poinformowała Komorowska.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 722 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Na pierwszym miejscu było woj. lubelskie (120 przypadków).

Podczas telekonferencji w środę wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział, że ponad 80 proc. hospitalizowanych jest niezaszczepionych na COVID-19. "Zdecydowana większość pacjentów hospitalizowanych i tych na oddziałach intensywnej terapii to są osoby niezaszczepione” - mówił Sprawka.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości