TVN24 | Polska

Obostrzenia dla studentów i wykładowców. Rozmowa z rektorami prof. Krzysztofem Filipiakiem i prof. dr hab. Wojciechem Malajkatem

TVN24 | Polska

Autor:
asty
Źródło:
TVN24
"Możemy albo przestać uczyć, albo uczyć odpowiedzialnie, ale w bezpośrednim kontakcie"
"Możemy albo przestać uczyć, albo uczyć odpowiedzialnie, ale w bezpośrednim kontakcie"TVN24
wideo 2/2
TVN24"Możemy albo przestać uczyć, albo uczyć odpowiedzialnie, ale w bezpośrednim kontakcie"

Prof. Krzysztof Filipiak, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, wprowadził ograniczenie, które dopuszcza do udziału w nauce w trybie stacjonarnym tylko osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńców lub wykazujące się negatywnym testem na obecność koronawirusa. - To jest pójście drogą, którą idzie Francja, Włochy, Niemcy, Austria, Słowacja czy Czechy – mówił Filipiak w "Faktach po Faktach" w TVN24.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, jako pierwsza uczelnia w mieście, przeszedł na nauczanie zdalne - taka forma zajęć będzie obowiązywać do 5 grudnia.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Prof. Krzysztof Filipiak, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, wprowadził ograniczenie, które dopuszcza do udziału w nauce w trybie stacjonarnym tylko osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńców lub wykazujące się negatywnym testem na obecność koronawirusa.

Prof. Krzysztof Filipiak: poszliśmy drogą, którą idzie Francja, Włochy, Niemcy, Austria, Słowacja czy Czechy
Prof. Krzysztof Filipiak: poszliśmy drogą, którą idzie Francja, Włochy, Niemcy, Austria, Słowacja czy CzechyTVN24

- To jest pójście drogą, którą idzie Francja, Włochy, Niemcy, Austria, Słowacja czy Czechy. W zasadzie niczego nowego nie wymyśliliśmy. Osoby studiujące w Uczelni Medycznej to są bardzo często osoby, które stykają się z pacjentami, które są pracownikami placówek zdrowotnych. Nie wyobrażam sobie narażania zdrowia i życia studentów, jak i pracowników uczelni – wyjaśnił w „Faktach po Faktach” w TVN24 prof. Filipiak.

Akademia Teatralna uczy tylko zaszczepionych lub z negatywnym wynikiem testu

- Zawodu, którego uczymy w Akademii Teatralnej: reżyserii i aktorstwa nie da się uczyć przez internet. To, co się działo przez ostatni rok pokazało nam, że możemy albo przestać uczyć, albo uczyć odpowiedzialnie, ale w bezpośrednim kontakcie ze studentami – powiedział prof. dr hab. Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej w Warszawie.

W związku z tym, wyjaśnił, postanowił uczyć w bezpośrednim kontakcie tylko osoby zaszczepione i te, które okażą aktualny negatywny test na obecność koronawirusa. Przyznał, że w reakcji na tę decyzję było więcej głosów pozytywnych. – Mam spokój w szkole. Mam dwie czy trzy osoby, które uczą się zdalnie, do tego teorii. Wszystkie osoby, które uczą się praktyki, uczą się na żywo – dodał.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że badania potwierdziły 23 242 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarły 403 osoby. Najwięcej nowych zakażeń wykryto u osób z województw mazowieckiego (4206), śląskiego (2501) i wielkopolskiego (1941). Ministerstwo poinformowało też, że na COVID-19 zmarło 118 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 285 chorych.

W czwartek zanotowano najwyższą liczbę zakażeń w tej fali – 24 882, a dzień wcześniej zgonów – 463. Rok temu, 19 listopada, wykryto 23 975 nowych zakażeń, zmarło 637 osób.

Łącznie od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 303 046 przypadków. Zmarło 80 399 osób.

Autor:asty

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości