Rzecznik resortu zdrowia: trwa relokacja pacjentów ze Śląska

Autor:
akw,
pp/kab
Źródło:
TVN24
Andrusiewicz: w województwie śląskim już odbywa się relokacja pacjentów
Andrusiewicz: w województwie śląskim już odbywa się relokacja pacjentówTVN24
wideo 2/24
TVN24Andrusiewicz: w województwie śląskim już odbywa się relokacja pacjentów

Pacjenci chorzy na COVID-19 ze Śląska są w tej chwili przewożeni karetkami pogotowia do województwa opolskiego - poinformował w poniedziałek przed południem rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Mówił także o zwiększaniu bazy łóżek covidowych oraz przebiegu Niedzieli Palmowej w kontekście reżimu sanitarnego.

Resort zdrowia w poniedziałek poinformował o 16 965 potwierdzonych przypadkach zakażenia. W niedzielę potwierdzono 29 253 nowych przypadków, w sobotę - 31 757, a w piątek - 35 143. Średnia dzienna potwierdzanych przypadków z ostatnich siedmiu dni wynosi 27 713 i jest najwyższa od początku epidemii w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz na konferencji przed resortem przekazał, że najtrudniejsza sytuacja pod względem zajętości łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest na Śląsku, Dolnym Śląsku, Mazowszu i w Świętokrzyskiem. - Tam przekraczamy 80 procent zajętych łóżek szpitalnych - wskazał.

ZOBACZ RELACJĘ Z KONFERENCJI RZECZNIKA MINISTERSTWA ZDROWIA

Andrusiewicz: trwa relokacja

Wypowiadając się na temat województwa śląskiego, Andrusiewicz przekazał, że z powodu "trudnej sytuacji" trwa relokacja pacjentów, którzy trafiają na tamtejsze szpitalne oddziały ratunkowe. - Tutaj, tak jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, odbywa się już w tej chwili relokacja pacjentów, którzy trafiają na SOR-y w województwie śląskim. W tej chwili pacjenci przewożeni są karetkami pogotowia na teren województwa opolskiego - mówił.

Dodał, że na razie do przewożenia pacjentów wykorzystywany jest transport kołowy. - Ale oczywiście przygotowujemy też rozwiązanie przemieszczania pacjentów ze szpitala, który dzisiaj się otwiera na lotnisku w Pyrzowicach i za pomocą transportu lotniczego przewożenie pacjentów do innych, dalszych regionów. Na razie jeszcze ten transport lotniczy nie jest konieczny, ale jeśli byłby konieczny, to jesteśmy w stanie w granicach 40 osób dziennie przewieźć transportem lotniczym do szpitali zlokalizowanych w innych województwach – zapewnił rzecznik MZ.

Szpital w Pyrzowicach w województwie śląskim ma być dzisiaj otwartyTVN24

Rzecznik MZ: planujemy zwiększyć bazę łóżek

Wojciech Andrusiewicz przekazał także, że "mamy tydzień do tygodnia wzrost zakażeń rzędu 25 procent i to jest pewien spadek w ostatnich dniach z poziomu ponad 30 procent". - Ale jeszcze za wcześnie, by mówić o jakimkolwiek trendzie. Na razie musimy się spodziewać nadal tych złych scenariuszy, nadal wzrostu zakażeń i niestety podążającego za tym wzrostu liczby zgonów - powiedział rzecznik MZ.

Ocenił, że "pozytywną informacją jest to, że cały czas wyprzedzamy epidemię w tworzeniu bazy łóżkowej". - Jeżeli popatrzymy tylko na ostatni tydzień, to na łóżkach szpitalnych przybyło niestety bardzo dużo pacjentów, bo ponad 5,2 tysiąca osób. Ale jeżeli spojrzymy na tworzoną bazę łóżkową, to w tym czasie zwiększyliśmy liczbę łóżek dla pacjentów covidowych o 5,8 tysięcy – powiedział Andrusiewicz.

Andrusiewicz: możemy powiększać bazę łóżkową, ale są granice w dostępie do personelu medycznego
Andrusiewicz: możemy powiększać bazę łóżkową, ale są granice w dostępie do personelu medycznegoTVN24

Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Polsce przybyło 10 tysięcy łóżek, w tym około tysiąca łóżek respiratorowych.

- Na ten tydzień planujemy zwiększyć znowu bazę łóżkową dla pacjentów covidowych o 3 tysiące dodatkowych łóżek. W przyszłym, poświątecznym tygodniu kolejne zwiększenie o 3,8 tysiąca łóżek, oczywiście w tym również łóżka respiratorowe – powiedział.

Andrusiewicz: wkrótce nowe zasady szczepień

Rzecznik resortu zdrowia był pytany na konferencji prasowej w Warszawie o planowane zmiany dotyczące szczepień. Dopytywano go, czy inne osoby wykonujące zawody medyczne będą mogły kierować na szczepienie i czy wkrótce szczepić przeciw COVID-19 będą mogli m.in. ratownicy medyczni.

- Co do kwestii osób, które będą kwalifikować na szczepienia i możliwie przeprowadzać szczepienia, to tutaj ustawa jutro będzie procedowana w Sejmie, to ustawa, która zwiększa grupę osób, które po pierwsze mogą kwalifikować, a po drugie szczepić, więc czekamy na przeprocedowanie tego projektu ustawy i by ta ustawa jak najszybciej weszła w życie. Rzeczywiście ta grupa osób poszerza się o pracowników medycznych, pielęgniarki, co do szczepienia to również o farmaceutów czy fizjoterapeutów - powiedział Andrusiewicz.

- Z drugiej strony minister Michał Dworczyk, pełnomocnik do spraw szczepień na dniach ogłosi nowe zasady programu szczepień, ponieważ w związku z zapowiedziami producentów i z harmonogramem dostaw na pewno wejdziemy w ten moment, w którym tych szczepionek w naszym kraju będzie dużo więcej i na pewno na szerszą skalę będą rozpoczęte te szczepienia populacyjne, więc na pewno trzeba będzie nam miejsc, w których będziemy mogli na tę szerszą skalę szczepić - mówił rzecznik MZ.

Rzecznik MZ podkreślił, że szczegóły w tej sprawie poda szef KPRM na osobnej konferencji.

Rzecznik MZ o Niedzieli Palmowej

Rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji prasowej podziękował także episkopatowi i Kościołowi za organizację nabożeństw w Niedzielę Palmową z zachowaniem zasad sanitarnych. - Niedziela Palmowa przebiegała w reżimie sanitarnym – powiedział. Przyznał jednocześnie, że "były wyjątki, tak jak wszędzie". - W dyskontach, innych miejscach zdarzają się ludzie nieodpowiedzialni, jednak w większości kraju widać było, że reżim sanitarny został utrzymany, za co należą się gorące podziękowania – dodał.

Rzecznik MZ wyraził nadzieję, że Święta Wielkanocne także odbędą się w reżimie sanitarnym. - Aby nie trzeba było przedłużać obostrzeń, które w tej chwili w naszym kraju obowiązują - ocenił.

Andrusiewicz: te święta nie będą świętami, które będziemy mogli spędzić w dużym gronie rodzinnym
Andrusiewicz: te święta nie będą świętami, które będziemy mogli spędzić w dużym gronie rodzinnymTVN24

Andrusiewicz zaapelował także o spędzenie Świąt Wielkanocnych w jak najmniejszym gronie osób. - To nie będą święta, które można będzie spędzić w szerokim gronie rodzinnym, jeśli widzimy transmisję wirusa w odmianie brytyjskiej i liczbę zakażeń. Widzimy, do jakich scenariuszy możemy dojść, jeśli nie zachowamy ostrożności - mówił.

"Jutro bądź pojutrze to zostanie ogłoszone"

Rzecznik resortu zdrowia był pytany w poniedziałek, czy będą powstawały kolejne oddziały rehabilitacji dla osób, które chorowały na COVID-19.

Badania "zespołu pocovidowego"
Badania "zespołu pocovidowego"TVN24

- Tak jak zapowiadał to minister Adam Niedzielski w sobotę na konferencji, jest już wypracowane polecenie ministra zdrowia w zakresie uruchomienia projektu szerszej rehabilitacji pocovidowej. To polecenie ministra zdrowia jest na kanwie między innymi konsultacji z Krajową Izbą Fizjoterapeutów - mówił Andrusiewicz.

- Myślę, że jutro bądź pojutrze to zostanie już ogłoszone przez ministra zdrowia i wkrótce ruszymy z projektem zakrojonej na szeroką skalę rehabilitacji pacjentów pocovidowych - dodał rzecznik resortu zdrowia.

Autor:akw, pp/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości