TVN24 | Polska

Powrót uczniów klas ósmych i maturalnych do szkół "wielce prawdopodobny"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Minister Czarnek o funkcjonowaniu szkół w czasie epidemii
Minister Czarnek o funkcjonowaniu szkół w czasie epidemii Ministerstwo Edukacji i Nauki
wideo 2/4
Ministerstwo Edukacji i Nauki Minister Czarnek o funkcjonowaniu szkół w czasie epidemii

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski powiedział we wtorek, że w tym tygodniu rząd będzie podejmować decyzje w sprawie zajęć stacjonarnych starszych klas. - Od poniedziałku będą nowe zasady – zapowiedział. 

Tomasz Rzymkowski pytany o to, kiedy uczniowie starszych klas wrócą do nauki stacjonarnej, odpowiedział, że trzeba obserwować sytuację epidemiczną w kraju i w Europie. - W sporej części państw europejskich następuje otwarcie szkół i my również będziemy podejmować w tym tygodniu decyzję – powiedział wiceminister edukacji i nauki.

- Od poniedziałku będą nowe zasady, jeśli chodzi o uczęszczanie na zajęcia stacjonarne młodzieży. Jesteśmy w trakcie konsultacji i analizowania sytuacji. Podejrzewam, że w ciągu najbliższych dwóch dni takie decyzje zakomunikujemy. Mam nadzieję, że będzie rozszerzenie pod tym względem dostępu do stacjonarnej nauki w szkołach – mówił wiceminister.

Pytany, czy chodzi o powrót uczniów klas VIII i klas maturalnych do nauczania stacjonarnego, Rzymkowski odpowiedział, że "jest to wielce prawdopodobne". - Ale nie uprzedzajmy faktów, decyzja na pewno zapadnie w ciągu najbliższych kilkunastu godzin, jeszcze w tym tygodniu – powiedział Rzymkowski.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Nauka w czasie pandemii

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki z końca stycznia do 14 lutego zawieszone jest stacjonarne nauczanie dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych. Uczniowie tych szkół uczą się zdalnie od 26 października.

Jednocześnie dyrektorzy szkół mogą organizować uczniom klas VIII i klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach, mogą też organizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.

18 stycznia do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy zdalnie uczyli się od 9 listopada. Również w przedszkolach i placówkach wychowania przedszkolnego zajęcia obywają się stacjonarnie. Przedszkola i placówki przedszkolne do pracy stacjonarnej wróciły pod koniec maja ub.r. Jesienne zwieszenie zajęć stacjonarnych ich nie dotyczyło. Mogą też być organizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości