TVN24 | Polska

Nadzwyczajne posiedzenie komisji zdrowia w sprawie szczepień? "Jestem po rozmowie z marszałek Witek"

TVN24 | Polska

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP
Tomczyk: jutro składamy wniosek o zwołanie nadzwyczajnej komisji zdrowia
Tomczyk: jutro składamy wniosek o zwołanie nadzwyczajnej komisji zdrowiaTVN24
wideo 2/21
TVN24Tomczyk: jutro składamy wniosek o zwołanie nadzwyczajnej komisji zdrowia

Wystąpię z prośbą o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w sprawie szczepień na COVID-19 - przekazał szef komisji Tomasz Latos (PiS). Wcześniej w programie "Kawa na Ławę" w TVN24 Cezary Tomczyk (KO) zapowiedział, że jego formacja złoży wniosek o nadzwyczajne spotkanie tego gremium.

Poseł Tomasz Latos z PiS, szef sejmowej komisji zdrowia, w niedzielę około południa napisał na Twitterze: "Jestem po rozmowie z Panią Marszałek Elżbietą Witek. Jutro wystąpię z prośbą o zwołanie na wtorek Komisji Zdrowia w sprawie szczepień na COVID-19".

Zwołania posiedzenia komisji zdrowia domagał się między innymi przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Mówił o tym w niedzielę w "Kawie na ławę" w TVN24. - Jutro składamy wniosek o zwołanie nadzwyczajnej komisji zdrowia, żeby dowiedzieć się, kto z osób publicznych został zaszczepiony. To jest absolutny skandal, jeżeli ktoś zrobił to poza kolejką. Ale chcemy się też dowiedzieć, jak będzie wyglądał system szczepień w Polsce, kiedy będzie to system powszechny, kiedy normalni ludzie będą mogli się zaszczepić - wyliczał.

Tomczyk: jutro składamy wniosek o zwołanie nadzwyczajnej komisji zdrowia
Tomczyk: jutro składamy wniosek o zwołanie nadzwyczajnej komisji zdrowiaTVN24

Szczepienie przeciw COVID-19 osób spoza grupy 0

W minioną niedzielę rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności - w etapie 0 - szczepieni mieli być pracownicy ochrony zdrowia. Tymczasem preparaty dostały także osoby spoza grupy zero. O przyjęciu szczepionki poinformowała między innymi aktorka Krystyna Janda, aktorka Maria Seweryn, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak, europoseł Leszek Miller.

Czytaj więcej: Szczepienia przeciwko COVID-19 - najważniejsze informacje.

Warszawski Uniwersytet Medyczny informował, że z puli "dodatkowych" 450 dawek szczepionek, które - jak twierdził - niezależnie od etapu zerowego szczepień otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił między innymi 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób. Grupa ta miała objąć rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM i 18 znanych postaci kultury i sztuki.

Tymczasem prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski zapewnił, że Warszawski Uniwersytet Medyczny nie otrzymał żadnej dodatkowej puli szczepionek dla osób spoza grupy "zero". - Nie było żadnej dodatkowej puli dawek szczepionek dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, tym bardziej specjalnej puli dla celebrytów. Wszystkie szpitale otrzymały tak samo opisane, zdefiniowane przesyłki szczepionki. To były szczepionki dedykowane wyłącznie dla osób z grupy "zero" - oświadczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Minister zdrowia Adam Niedzielski skrytykował decyzję dotyczącą kryteriów dodatkowych szczepień w WUM. Poinformował też, że poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w jednostkach związanych z WUM. Ma ona ruszyć w poniedziałek 4 stycznia.

Niedzielski: będzie kontrola w sprawie szczepienia osób spoza grupy zero
Niedzielski: będzie kontrola w sprawie szczepienia osób spoza grupy zeroTVN24

Starosta opatowski zaszczepił się i został wyrzucony z PiS

W sobotę szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował o usunięciu ze struktur PiS starosty opatowskiego Tomasza Stańka, który poinformował w mediach społecznościowych, że 31 grudnia przyjął pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi.

Tego samego dnia do prezesa PiS został skierowany wniosek o zawieszenie w prawach członka tej partii starosty nyskiego Andrzeja Kruczkiewicza, który również zaszczepił się przeciwko COVID-19.

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości