TVN24 | Polska

Kolejnych kilkudziesięciu górników zakażonych. "Nie został wstrzymany ruch kopalni"

TVN24 | Polska

Autor:
kris/kab
Źródło:
PAP
Dyrektor szpitala w Bytomiu: było u nas 86 zakażonych górników
Dyrektor szpitala w Bytomiu: było u nas 86 zakażonych górnikówTVN 24 Katowice
wideo 2/4
TVN 24 KatowiceDyrektor szpitala w Bytomiu: było u nas 86 zakażonych górników

Do niedzielnego popołudnia u 71 pracowników stwierdzono zakażenie koronawirusem - podała Jastrzębska Spółka Węglowa. Władze firmy zdecydowały, że w kopalni Pniówek w Pawłowicach, będącej głównym ogniskiem zakażeń, do pracy będą dopuszczane tylko osoby z negatywnymi wynikami.

- Nie został wstrzymany ruch kopalni Pniówek. Organizacja prac i ich zakres zostały dostosowane do aktualnej sytuacji epidemicznej. Byliśmy przygotowani do takich decyzji - powiedział cytowany w niedzielnej informacji prasowej prezes JSW Włodzimierz Hereźniak.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Obostrzenia sanitarne i badania

Już w połowie marca w Pniówku wprowadzono obostrzenia sanitarne, kopalnia pracuje odtąd z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa związanego z epidemią. W związku ze wzrostem potwierdzonych zakażeń u pracowników Pniówka, w ostatnich dniach zdecydowano, że cała załoga tej kopalni zostanie poddana badaniom na obecność koronawirusa.

Pracownicy Pniówka są badani na obecność koronawirusa od czwartku. Zaplanowano, że do wieczora w niedzielę w sumie przebadanych zostanie 1,9 tysiąca pracowników. O badaniach w kolejnych dniach każdy z nich ma być powiadamiany telefonicznie lub dostanie SMS.

Władze JSW przekazały, że możliwość podjęcia pracy przez pracowników Pniówka będzie uzależniona od wyników badań. Do czasu zakończenia zaplanowanych badań, ruch zakładu będzie prowadzony wyłącznie w oparciu o pracowników z negatywnymi wynikami. - Musimy pogodzić nadrzędny cel, jakim jest ochrona zdrowia załogi, ze strategicznym celem utrzymania miejsc pracy - zastrzegł Hereźniak.

Wiceprezes JSW i szef tamtejszego sztabu kryzysowego Artur Dyczko zaznaczyli, że Pniówek wykonywał do tej pory plany wydobycia z dużym naddatkiem. - Decyzja zarządu nie stwarza ryzyka, że nie zostaną zrealizowane zobowiązania wobec kontrahentów. Pozostałe kopalnie JSW pracują bez jakichkolwiek zakłóceń - zapewnił Dyczko (w poprzednich dniach pojedyncze dodatnie wyniki uzyskano też u pracowników kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju).

Ogniska koronawirusa

Należący do JSW pawłowicki Pniówek to jedna ze śląskich kopalń, które w ostatnich dniach stały się ogniskami koronawirusa w regionie. Pozostałe to należące do Polskiej Grupy Górniczej Jankowice w Rybniku, Murcki-Staszic w Katowicach i Sośnica w Gliwicach, a także należąca do Węglokoksu bytomska kopalnia Bobrek.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w kopalniach i wśród rodzin górników, już w środę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas informował w Katowicach o rozpoczęciu od czwartku dużej akcji badań przesiewowych w tych pięciu zakładach, następnie – zgodnie z informacjami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego – rozszerzonej.

W sobotę Szumowski sygnalizował, że w oparciu o przygotowane pod kątem pracowników pięciu kopalń stanowiska pobierania próbek typu drive-thru (wymazy pobierane są od osób podjeżdżających samochodem, bez wysiadania) w sobotę pobranych miało zostać 2,5 tysiąca próbek, a w niedzielę - 5 tysięcy. Wszystkie następnie miały być badane poza regionem.

Decyzją głównego inspektora sanitarnego do śląskich powiatowych sanepidów skierowano też inspektorów sanitarnych z innych części kraju. Mają oni zapewniać wsparcie przy wywiadach epidemiologicznym w przypadku dodatnich wyników górników. Pracownicy tacy, a także osoby, z którymi mieli oni kontakt, będą podlegać 14-dniowej kwarantannie.

Niedzielne wyniki

Minister mówił też w sobotę, że kopalnie wysłały około 30 tysięcy SMS-ów do pracowników z informacją, aby pozostali w domach, ponieważ większość z nich choruje bezobjawowo. Zaznaczył, że akcja testowania ma służyć odizolowaniu osób chorych, rozprzestrzeniających wirusa, od zdrowych. Podkreślił też, że współpracujące w tych działaniach Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zadeklarowało wzmożoną kontrolę policyjną osób w kwarantannie.

Zgodnie z ostatnimi danymi PGG z piątku, w rybnickiej kopalni Jankowice tej spółki (część kopalni ROW) potwierdzono do tego dnia 246 przypadków zakażenia (w czwartek były to 204 przypadki), w kopalni Murcki-Staszic 114 (w czwartek było ich 111), a w kopalni Sośnica 67 (wobec 64 przypadków potwierdzonych do czwartku).

Ostatnie dane dotyczące zakażeń w JSW pochodziły z niedzielnego popołudnia. Potwierdzenie zakażeń uzyskano u 71 pracowników, na kwarantannę skierowano ich 271. W czwartek wieczorem spółka informowała, że w tym czasie na kwarantannie było 256 jej pracowników.

Służby wojewody śląskiego przekazały w niedzielę wyniki z pierwszych serii próbek pobranych od górników jeszcze w czwartek. Na podstawie tych badań koronawirusa wykryto w próbkach pobranych od górników z Jankowic, Murcek–Staszica, Pniówka, i Bobrka. W tym czasie nie było jeszcze wyników badań z próbek pobranych w czwartek od pracowników Sośnicy.

Wyniki badań przesiewowych wśród pracowników górnictwa mają trafiać do upowszechnianych dwa razy dziennie łącznych statystyk epidemicznych dla regionu.

Autor:kris/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości