Ministerstwo Zdrowia zaproponuje "nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24, PAP
Wojciech Andrusiewicz o możliwych nowych obostrzeniach w strefach żółtych i czerwonychTVN24
wideo 2/37
TVN24Wojciech Andrusiewicz o możliwych nowych obostrzeniach w strefach żółtych i czerwonych

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że "w niedługim czasie" minister zdrowia zaproponuje nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych. Będą to obostrzenia dotyczące możliwości spotkań międzyludzkich, kontaktów - przekazał. Odnosząc się do rekordowej liczby przypadków, o których poinformowano w piątek, ocenił, że "to jest wynik naszego powrotu do normalności".

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 1587 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 i śmierci 23 zainfekowanych osób. Łącznie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 84 396 osób, spośród których 2392 zmarły. Jest to najwyższy dobowy przyrost zakażonych od początku epidemii w Polsce. W ciągu doby wykonano ponad 24 tysiące testów, na kwarantannę skierowano prawie 12 tysięcy osób.

"To jest wynik naszego powrotu do normalności"

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił na piątkowej konferencji prasowej, że rekordowa liczba potwierdzonych przypadków "to nie jest wynik tych dużych ognisk zakażeń, to jest wynik naszego powrotu do normalności, do codziennego funkcjonowania w otaczającej nas rzeczywistości".

- To, co państwo wszyscy obserwujecie na co dzień - mamy korki na ulicach, ludzi w tramwajach, w autobusach, mamy powrót do pracy bezpośredniej z pracy zdalnej. Tych kontaktów, interakcji na co dzień jest dużo więcej niż na wiosnę i w lecie, kiedy oczywiście byliśmy na wypoczynku letnim i spotykaliśmy się nad morzem, nad jeziorami, ale nie spotykaliśmy się na ulicach miast, w pracy. Dzisiaj tych interakcji jest dużo więcej - powiedział.

Andrusiewicz o ponad 1500 zakażeniach: to wynik powrotu do normalnościTVN24

"Nie możemy powiedzieć, że dominuje jakieś jedno ognisko zakażeń"

Zaznaczył, że obecnie ogniska zakażeń są rozproszone. - To często są ogniska z imprez domowych, rodzinnych, ogniska z większych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, gdzie mamy do czynienia też z pacjentami COVID-owymi, mamy do czynienia z szeregiem mniejszych ognisk w zakładach pracy (...). Nie możemy powiedzieć, że dominuje jakieś jedno ognisko zakażeń - powiedział.

- Ten dzisiejszy wynik pokazuje nam jedno - maseczka, dystans, higiena rąk - są nam niezbędne - zaznaczył. - Jeżeli nie będziemy stosować maseczek, zakażeń będzie więcej, ponad dwa tysiące [dziennie - przyp. red.] - kontynuował rzecznik resortu zdrowia.

Andrusiewicz: minister zdrowia zaproponuje w strefach czerwonych i żółtych nowe obostrzenia

Poinformował również, że minister zdrowia zaproponuje w strefach czerwonych i żółtych nowe obostrzenia. - Najprawdopodobniej nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych pojawią się w niedługim czasie. Będą to obostrzenia dotyczące możliwości spotkań międzyludzkich, kontaktów. (...) Na pewno takie dodatkowe obostrzenia będą następować w kolejnych tygodniach - przekazał.

Dodał, że minister zdrowia przedstawi informacje o nowych obostrzeniach w przyszłym tygodniu.

Wojciech Andrusiewicz o możliwych nowych obostrzeniach w strefach żółtych i czerwonychTVN24

Spotkanie ministra z zespołem do spraw opiniowania zmian w zakresie ochrony zdrowia w Polsce

Andrusiewicz poinformował tuż po godzinie 11, że obecnie w resorcie zdrowia trwa spotkanie ministra Adama Niedzielskiego z zespołem do spraw opiniowania zmian w zakresie ochrony zdrowia w Polsce.

- Między innymi dyskutowana jest realizacja bieżącej strategii walki z koronawirusem. Trwają teraz dosyć gorące, bo z nich wychodzę, narady ze specjalistami, w jakim zakresie jeszcze bardziej wprowadzić zalecenia, które mogłyby nas chronić przed zakażeniami oraz pomóc lekarzom w obsłudze pacjentów - powiedział Andrusiewicz. - To, co przewiduje strategia walki z COVID-19 na jesień, to nie jest walka z powstrzymaniem koronawirusa przed naszymi granicami. My z tym koronawirusem będziemy się mierzyć na co dzień, dlatego strategia przewiduje punktowe reagowanie, na przykład wprowadzanie obostrzeń w powiatach - wskazał Andrusiewicz.

Lista powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń

Ministerstwo zdrowia ogłosiło w czwartek nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref, oraz strefy niebieskie, czyli powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. W strefie czerwonej obostrzenia są bardziej restrykcyjne, w żółtej - nie tak ostre.

Z 11 do 21 wzrosła liczba powiatów powiatów w strefie czerwonej i żółtej. Z kolei w strefie niebieskiej, czyli zagrożonej wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń, było sześć powiatów, a w tym tygodniu jest ich 10.

W strefie czerwonej znalazły się powiaty:

- głubczycki (Opolskie), - kartuski (Pomorskie).

W czerwonej strefie znalazły się dwa powiaty: głubczycki (Opolskie) i kartuski (Pomorskie), które tydzień temu były w strefie żółtej - podał Kraska.

W strefie żółtej znalazło się 19 powiatów:

- myślenicki (Małopolskie), - gostyński (Wielkopolskie), - aleksandrowski (Kujawsko-Pomorskie), - brzeski (Opolskie), - bytowski (Pomorskie), - milicki (Dolnośląskie), - nowotarski (Małopolskie), - suski (Małopolskie), - trzebnicki (Dolnośląskie), - otwocki (Mazowieckie), - kłobucki (Śląskie), - Sopot (Pomorskie), - działdowski (Warmińsko-Mazurskie), - nidzicki (Warmińsko-Mazurskie), - piotrkowski (Łódzkie), - tatrzański (Małopolskie), - limanowski (Małopolskie), - międzychodzki (Wielkopolskie), - przasnyski (Mazowieckie).

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: