TVN24 | Polska

"Nie wolno nam zapominać o wszystkich pozostałych chorych, którzy nagle nie przestali chorować"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
TVN24
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: nie wolno nam zapominać o wszystkich pozostałych chorych
wideo 2/21
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: ie wolno nam zapominać o wszystkich pozostałych chorych

Najpilniejsza sprawa, o której należy rozmawiać, to sposób powrotu do normalności. Powinniśmy przyzwyczajać nasze społeczeństwo, naszych pacjentów, do życia z koronawirusem - mówił w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja. Podkreślił, że nie wolno zapominać o "pozostałych chorych, którzy nagle nie przestali chorować". Przyznał, że nie wie, czemu Ministerstwo Zdrowia "nie podejmuje dialogu" z samorządem lekarskim.

11 maja prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja skierował do ministra zdrowia list otwarty, w którym domagał się od resortu "wznowienia rzeczywistej współpracy z samorządem" oraz zorganizowania "w jak najszybszym terminie spotkania przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Rady Lekarskiej". Jak napisał, kieruje te słowa "w interesie polskiego społeczeństwa, zdrowia obywateli i w trosce o zapewnienie lekarzom i lekarzom dentystom możliwości bezpiecznego wypełniania ich misji" w czasie pandemii.

Przypomniał, że podobny list NRL wystosowała już pod koniec kwietnia, ale - jak napisał - spotkał się on "z brakiem reakcji" ze strony ministra.

"Dialog jest podstawą demokracji i funkcjonowania państwa"

O potrzebie rozmów z Ministerstwem Zdrowia profesor Matyja mówił w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24. Przyznał, że nie wie, czemu ministerstwo "nie podejmuje dialogu". - Ja i samorząd lekarski, który reprezentuję, wyszliśmy z założenia, że dialog jest podstawą demokracji i funkcjonowania państwa. Kiedy w naszym kraju rozpoczęła się pandemia, został ogłoszony stan epidemii, to uważaliśmy, i dalej uważamy, że wymiana poglądów, dialog jest elementem służącym do podejmowania właściwych decyzji, opartych o ekspertów z różnych dziedzin medycyny - tłumaczył.

Jak dodał, jest to tym bardziej ważne, że "epidemia przebiega w sposób bardzo nietypowy". - Warto rozmawiać i wysłuchać nawet kontrowersyjnych opinii, by móc podejmować właściwą decyzję końcową - mówił prezes NRL.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>>

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: ie wolno nam zapominać o wszystkich pozostałych chorych

"Najpilniejsza sprawa, o której należy rozmawiać, to sposób powrotu do normalności"

Profesor Matyja tłumaczył, że "w tej chwili najpilniejsza sprawa, o której należy rozmawiać, to sposób powrotu do normalności". - My się już przyzwyczailiśmy i powinniśmy przyzwyczajać nasze społeczeństwo, naszych pacjentów, do życia z koronawirusem. Ale nie wolno nam zapominać o wszystkich pozostałych chorych, którzy nagle nie przestali chorować - podkreślił.

- Wszyscy skupiliśmy się na walce z koronawirusem. To jest błąd. Gdyż koszty - i nie mówię tu o kosztach finansowych - które czekają nas i naszych chorych, którzy z różnych powodów nie otrzymali we właściwym czasie właściwej diagnozy czy właściwego leczenia, mogą być niewiarygodne - dodał lekarz.

Autor:mjz//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: