TVN24 | Polska

Koronawirus. Premier Mateusz Morawiecki zaprosił szefów partii politycznych na spotkanie

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP, TVN24
Budka: premierowi nagle wszystko się pali i wali
TVN24Budka: premierowi nagle wszystko się pali i wali

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na wtorek przewodniczących klubów i kół oraz szefów partii politycznych na wspólne spotkanie w sprawie walki z pandemią COVID-19 - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller. Szef klubu KO Borys Budka przekazał, że "na pewno jakiś przedstawiciel będzie na tym spotkaniu". Stwierdził przy tym, że "premierowi nagle wszystko się pali i wali".

"Premier Mateusz Morawiecki skierował zaproszenie do przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych na wspólne spotkanie dotyczące dalszej walki z pandemią COVID-19" - napisał rzecznik rządu na Twitterze. "Spotkanie odbędzie się we wtorek w KPRM" - poinformował.

"KAWA NA ŁAWĘ" - OGLĄDAJ W TVN24 GO

Morawiecki: wierzę, że spotkanie będzie owocne

Do zaplanowanego na wtorek spotkania szef rządu odniósł się w mediach społecznościowych.

"Skierowałem zaproszenie do przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych na wspólne spotkanie dotyczące dalszej walki z pandemią COVID-19. Spotkanie odbędzie się we wtorek w KPRM. Wierzę, że będzie owocne i pozwoli nam na podjęcie najlepszych możliwych decyzji dotyczących zdrowia i życia wszystkich Polek i Polaków" - napisał Mateusz Morawiecki.

Budka: premier nagle będzie konsultował się z opozycją

Do zaproszenia premiera odniósł się w programie "Kawa na ławę" w TVN24 przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka (PO). - Oficjalnie odpowiemy na nie jutro - zapowiedział.

- Natomiast (...) na poprzednim spotkaniu z panią marszałek (Sejmu, Elżbietą - red.) Witek mimo szumnych zapowiedzi, mimo wielu postulatów, nic nie postanowiono. Panu premierowi nagle wszystko się pali i wali, Rada Medyczna zrezygnowała z pracy, bo nie było żadnych realnych działań ze strony rządu, które by wypełniały jej zalecenia, dlatego pan premier wymyśli teraz, że nagle będzie konsultował się z opozycją - mówił.

Budka powiedział, że "na pewno jakiś przedstawiciel będzie na tym spotkaniu". - To oczywiste, jesteśmy to winni Polakom - dodał.

Budka: premierowi nagle wszystko się pali i wali
Budka: premierowi nagle wszystko się pali i waliTVN24

Koronawirus. Piąta fala. Sytuacja epidemiczna

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że badania potwierdziły 34 088 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, zmarło 25 osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 518 218 przypadków. Zmarły w sumie 103 844 osoby z COVID-19.

Resort przekazał też, że "w wyniku sekwencjonowania genomu wirusa w Polsce wykryte zostały już 2232 przypadki koronawirusa w wersji omikron, co stanowi 35 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek".

Walka z pandemią

W opublikowanej w mijającym tygodniu przez MZ strategii walki z COVID-19, opracowanej na piątą falę pandemii zapisano, że to, co obecnie jest priorytetem – a co w dużej mierze wynika ze specyfiki przebiegu zakażenia odmianą omikron, jaką jest szybszy rozwój choroby - to przede wszystkim: wzmacnianie i promowanie znaczenia szczepień ochronnych oraz zwiększenie dostępności testów na COVID-19.

Czytaj więcej: Premier zapowiedział szereg zmian w ramach walki z COVID-19

Zgodnie ze strategią wdrażane mają być rozwiązania wzmacniające opiekę ambulatoryjną, czyli przeznaczoną dla pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po przebytej chorobie, których leczenie nie wymaga hospitalizacji. Wśród priorytetów jest także zwiększanie bazy dla leczenia szpitalnego. Aktualne - jak podkreślono w dokumencie - pozostają m.in. zasady zachowania dystansu społecznego, stosowania dezynfekcji i noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości