Premier twierdzi, że szkoły "dostały dwa miesiące" na przygotowanie. Wytyczne ogłoszono 5 sierpnia

TVN24 | Polska

Autor:
js//rzw
Źródło:
Radio Wrocław, tvn24.pl, PAP
Premier o powrocie dzieci do szkół: dyrekcja i samorządowcy dostali dwa miesiące na przygotowanieRadio Wrocław
wideo 2/12
Radio WrocławPremier o powrocie dzieci do szkół: dyrekcja i samorządowcy dostali dwa miesiące na przygotowanie

Chcemy zrobić wszystko, by w całej Polsce dzieci powróciły do w miarę normalnego trybu uczenia się, w jak największym reżimie sanitarnym. Zdaję sobie sprawę z tego, że w szkołach nie jest to łatwe, ale dlatego dyrekcja i samorządy dostały dwa miesiące, żeby się przygotować - mówił w piątek w Radiu Wrocław premier Mateusz Morawiecki. W rzeczywistości rządowe wytyczne na nowy rok szkolny zostały jednak opublikowane dopiero na początku sierpnia.

Od września podstawowym modelem pracy w szkołach mają być zajęcia stacjonarne. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł podjąć decyzję, że część dzieci lub klas będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część będzie uczyła się na odległość lub - przy większym zagrożeniu - w pełni przejść na kształcenie zdalne.

OGLĄDAJ PROGRAM "KORONAWIRUS RAPORT. SZKOŁA" >>>

Premier: dyrekcja i samorządy dostały dwa miesiące, żeby się przygotować

Do decyzji o powrocie uczniów do szkół odniósł się w piątek w Radiu Wrocław premier Mateusz Morawiecki. Pytany, czy rozumie obawy rodziców z tym związane, powiedział, że jego zdaniem "Ministerstwo Edukacji Narodowej we właściwy sposób przygotowało procedury postępowania w sytuacji, kiedy nastąpi zakażenie". Dodał, że "67 procent Polaków chce powrotu dzieci do szkół".

- Musimy również brać pod uwagę to, że stan psychiczny naszych dzieci i młodzieży, które są zamknięte w domach i które uczą się w sposób zdalny, również ucierpi w sytuacji, gdyby nadal kontynuować naukę tak, jak to było przed wakacjami. Dlatego chcemy zrobić wszystko, ażeby w całej Polsce dzieci powróciły do w miarę normalnego trybu uczenia się - powiedział szef rządu.

Dodał, że "oczywiście chcemy to zrobić w jak największym reżimie sanitarnym". - Zdaję sobie sprawę z tego, że w szkołach nie jest to łatwe, ponieważ szkoły nie były budowane z myślą o epidemiach, ale dlatego dyrekcja i samorządy dostały dwa miesiące, żeby się do tego przygotować. A tam, gdzie się to nie udało, postaramy się pomóc - powiedział Morawiecki.

Wytyczne dla szkół

Tymczasem wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla szkół na nowy rok szkolny zostały opublikowane dopiero 5 sierpnia. To tam zawarte są - niezbędne do organizacji pracy placówki w czasie epidemii - zalecenia: kto może wejść do szkoły, w jaki sposób wchodzić do budynku, a także dotyczące organizacji zajęć, zasad korzystania z części wspólnych, postępowania w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u ucznia. MEN, MZ i GIS rekomendują taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu, na przykład dzięki różnym godzinom przychodzenia uczniów do szkoły.

Jak będzie wyglądał powrót do szkół? Oto wytyczne >>>

Tego samego dnia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym ma być model tradycyjny.

Autor:js//rzw

Źródło: Radio Wrocław, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: