TVN24 | Polska

Co z powrotem dzieci do szkół? Profesor Marczyńska z Rady Medycznej wyjaśnia

TVN24 | Polska

Autor:
ft
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Niedzielski: jesteśmy w sytuacji, gdy nie zadajemy sobie już pytania, czy nastąpi czwarta falą covidu, ale kiedy ona nastąpi TVN24
wideo 2/5
TVN24Niedzielski: jesteśmy w sytuacji, gdy nie zadajemy sobie już pytania, czy nastąpi czwarta falą covidu, ale kiedy ona nastąpi

Rada Medyczna chce, by dzieci od września wróciły do szkół w normalnym trybie - mówiła profesor Magdalena Marczyńska. Dodała, że nawet wiosenna fala zakażeń koronawirusem jasno pokazała łagodny przebieg COVID-19 u dzieci. Profesor mówiła również o planach dotyczących możliwych obostrzeń, w wypadku ponownego wzrostu zachorowań w Polsce.

- Od początku epidemii jestem za racjonalnością w tej sprawie. Mamy już dość dowodów naukowych i empirycznych, aby powiedzieć, że dzieci nie chorują co do zasady ciężko po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Ciężkie przypadki związane są tylko - do tego rzadko - z poważną wielochorobowością oraz jako powikłania po 4-8 tygodniach od zakażenia przyjmujące postać wieloukładowego zespołu zapalnego. Rozpoznano go w sumie u około 400 dzieci w Polsce. Według danych światowych ciężki przebieg, w tym PIMS [stan zapalny po przejściu COVID-19 - przyp. red.], dotyczy mniej niż procenta zakażonych dzieci. Dlatego zaprzeczam, że w Radzie Medycznej toczy się dyskusja o tym, aby dzieci nie szły do szkoły we wrześniu. Chcemy, aby po wakacjach wróciły do normalnej edukacji. To dla dzieci i młodzieży niezwykle ważne - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Przyznała, że nie ma też wielu możliwych scenariuszy obostrzeń, które ewentualnie mogłyby być wprowadzane w Polsce jesienią. - Będziemy najprawdopodobniej szli taką drogą jak Wielka Brytania. Po prostu, przy pewnej liczbie osób zaszczepionych, jeżeli wzrosty zakażeń nie będą się przekładały na ogromne liczby pacjentów w szpitalach, obostrzenia nie będą potrzebne. Trzeba do tego podchodzić racjonalnie. Zachęcamy wszystkich do szczepień, apelujemy, ale przecież niechętnych nie zmusimy - dodała specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Czarnek o powrocie do szkół we wrześniu: przygotowujemy każdy możliwy scenariusz"Sygnały Dnia"

Przyznała, że są w Polsce takie regiony, gdzie poziom zaszczepienia jest niższy. - Tam społeczność sama na siebie sprowadza większe ryzyko ognisk zakażeń - podsumowała ekspertka. Powtórzyła po raz kolejny, że ewentualne obostrzenia nie powinny już obejmować osób zaszczepionych, bo podważałoby to zupełnie sens programu szczepień.

Koronawirus w Polsce

W sobotę Ministerstwo Zdrowia informowało o 122 nowych zakażeniach koronawirusem oraz śmierci 6 osób chorujących na COVID-19. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 882 066 przypadki zakażenia oraz 75 241 zgonów w wyniku COVID-19.

Do soboty w Polsce wykonano ponad 33,6 miliona szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszą dawkę jednej z dwudawkowych szczepionek otrzymało nieco ponad 18 milionów osób, a drugą - przeszło 15,6 miliona. W pełni zaszczepionych jest w Polsce niemal 16,9 miliona osób.

Dzieci w reżimie epidemicznym w szkoleShutterstock

Autor:ft

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: