Rzecznik MZ: Możliwe są zmiany na liście czerwonych i żółtych powiatów. Do czwartku podamy informację

TVN24 | Polska

Autor:
ads/pm
Źródło:
TVN24
Rzecznik MZ: Możliwe są zmiany na liście czerwonych i żółtych powiatów. Do jutra podamy informacjęTVN24
wideo 2/37
TVN24Rzecznik MZ: Możliwe są zmiany na liście czerwonych i żółtych powiatów. Do jutra podamy informację

Analizujemy sytuację w poszczególnych powiatach. Do czwartkowego poranka poinformujemy o możliwych zmianach na liście czerwonej i żółtej strefy - zapowiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Od soboty 8 sierpnia w 19 powiatach w Polsce obowiązują dodatkowe restrykcje związane ze stanem epidemii. Powiaty te są podzielone na dwie strefy: czerwoną (z bardziej restrykcyjnymi obostrzeniami) i żółtą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Poinformujemy o możliwych zmianach"

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji prasowej w środę przed południem, że "dzisiaj analizowana jest skala zakażeń we wszystkich powiatach w Polsce". - Do jutrzejszego poranka poinformujemy o możliwych zmianach na liście powiatów czerwonych i żółtych - zapowiedział.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy liczba powiatów na liście będzie zwiększona, czy zmniejszona, odparł: - Myślę, że sami państwo obserwujecie skalę zakażeń w powiatach i jesteście w stanie ocenić.

Poinformował też, że w Małopolsce są dwa powiaty, w których notowana jest duża skala zakażeń. To powiat nowosądecki (znajduje się w strefie czerwonej) i nowotarski (nie znajduje się na liście).

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Strefa czerwona i żółta

Strefa czerwona obejmuje: w województwie śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik; w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski; w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim wieluński.

W strefie czerwonej: - obowiązuje zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki, - w siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw., - w kinach może być 25 procent publiczności, - w kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 procent obłożenia budynku, na zewnątrz limit wynosi 150 osób, - liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi, - wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

Stefa żółta obejmuje: w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory; w woj. podkarpackim - jarosławski, przemyski i Przemyśl; w woj. wielkopolskim - kępiński, w woj. małopolskim - oświęcimski, w woj. świętokrzyskim - pińczowski, a w woj. łódzkim - wieruszowski.

W strefie żółtej: - obowiązuje limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje, - w siłowniach obowiązuje limit osób - jedna na 7 mkw., - w kinach może być 25 procent publiczności, - liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

CZYTAJ WIĘCEJ O ŻÓŁTEJ I CZERWONEJ STREFIE

Autor:ads/pm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24